Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar 2021: Trasa druhého ročníku v Saúdské Arábii

David Bureš
Diskuze (0)

Rallye Dakar už zná svoji trasu pro rok 2021. Také přípravy následujícího ročníku slavné rallye ovlivnil koronavir, což se podepsalo na volbě trasy.

Rallye Dakar 2021 se sice koná až za několik měsíců, přesto už jsou přípravy nadcházejícího ročníku v plném proudu. Organizátoři závodu už dokonce zveřejnili nástin trasy Rallye Dakar 2021, která se opět pojede výhradně na území Saúdské Arábie. Přesná trasa bude oficiálně odhalena v listopadu.

Už teď však víme, že nadcházející ročník slavné dálkové soutěže odstartuje prologem 3. ledna v Džiddě, který určí startovní pořadí pro první etapu. V Džiddě rallye také skončí, a to 15. ledna. Na závodníky čeká celkem 11 etap, odpočinkový den je naplánovaný na 9. ledna v Hailu. Bez bližších podrobností tu budou také dvě okružní etapy, které pomůžou členům týmů si odpočinout. Chybět nebude ani dvoudenní maratónská etapa, během níž se posádky budou muset obejít bez pomoci svých týmů.

Zcela nová trať

Dakar 2021 se stejně jako předcházející ročník pojede výhradně v Saúdské Arábii, přesto pořadatelé slibují navzdory zachování některých míst bivaků zcela jinou trať. „Saúdská Arábie je obrovská a nabízí spoustu možností, kudy můžeme trať vést. Díky tomu bude trasa stoprocentně nová. Prakticky nepojedeme místy, kam jsme zavítali v roce 2020. Stejných bude jen nějakých padesát až osmdesát kilometrů,“ tvrdí ředitel Rallye Dakar David Castera.

„Díky satelitním programům jsme odvedli velký kus práce a prozkoumali každou cestu, každý kilometr. Šlo nám o to, abychom měli techničtější a pomalejší Dakar, aby v každé etapě byly nějaké duny, kus na tvrdém povrchu, nějaký technický i rychlý úsek,“ doplňuje Castera.

Napravení chyb

Obecně mají být jednotlivé etapy kratší a hlavně pomalejší. Počítá se dokonce s omezením rychlosti na některých nebezpečných úsecích. Zvýšit bezpečnost mají i zvuková upozornění závodníkům v blízkosti některých nebezpečných míst.

Organizátoři se navíc rozhodli zareagovat na některé výtky. Proto se tentokrát rozhodli vynechat oblast Rub al-Chálí (Pusté končiny). Ty sice letos zaujaly největšími dunami celé soutěže, jenže na cestě sem musely závodníci zdolat několik velmi rychlých a technicky málo náročných etap, které byly ze všech stran kritizovány. Stejně tak to pomůže snížit počet kilometrů na přejezdech.

Místo toho se nově pojede hned ve čtyřech nových provinciích. Konkrétně jde o oblasti Al-Jawf, Qassim, Asser a Al-Baha, které mají slibovat ještě více dun než letos.

Do okolních států až jindy

I přes nadšení ze zcela jiné trati pořadatelé přiznávají, že trasa Rallye Dakar 2021 není takové, v jakou doufali. „Trať není taková, jakou jsme chtěli. Pomýšleli jsme na dvě až tři země, ale kvůli covidu-19 a omezení volného pohybu jsme je nemohli navštívit,“ říká ředitel soutěže s tím, že Dakar se do okolních států Saúdské Arábie už určitě podívá v následujících letech.

Pořadatelé jsou s vládou Saúdské Arábie domluveni na konání minimálně pěti ročníků. Ten letošní byl exkluzivní, v následujících letech ale může trasa expandovat také do okolních zemí, jen se startovat a končit musí opět v Saúdské Arábii. Organizátoři proto jednali o možnosti závodit v Egyptě nebo Jordánsku, minimálně v roce 2021 ale tomu tak nebude.

David Bureš
Diskuze (0)

Doporučujeme