Alko kalkulačka Naplavka 2019
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Reklamní auto Koh-i-noor: Autotužka dojela až k pyramidám

Petr Slováček Petr Slováček 28. 7. 2019
36
Zobrazit náhledy (36)
Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Replika je plně funkční, několik let už ale nevyjela Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Tatry byly vždy proslulé vzduchovým chlazením, ventilátor je umístěn přímo na klice motoru Listové odpružení odpovídá době vzniku, stejně jako lankové ovládání bubnových brzd Reklamní auto Koh-i-noor Jak prozrazují nápisy, fabrika byla založena už v roce 1790 ve Vídni. V Českých Budějovicích funguje od roku 1848. Nápis na středu kola prozrazuje technický základ ve voze Tatra Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Pražští návštěvníci Galerie Myšák mohou spatřit dětskou podobu autotužky, a dokonce do ní i usednout Pražští návštěvníci Galerie Myšák mohou spatřit dětskou podobu autotužky, a dokonce do ní i usednout Pražští návštěvníci Galerie Myšák mohou spatřit dětskou podobu autotužky, a dokonce do ní i usednout Pražští návštěvníci Galerie Myšák mohou spatřit dětskou podobu autotužky, a dokonce do ní i usednout Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Reklamní auto Koh-i-noor Majitel společnosti Koh-i-noor zbožňuje veterány, sbírku mohou spatřit i návštěvníci Reklamní auto Koh-i-noor Původní autotužka ve 30. letech dojela z Českých Budějovic do Bělehradu nebo až do Egypta Původní autotužka ve 30. letech dojela z Českých Budějovic do Bělehradu nebo až do Egypta Původní autotužka ve 30. letech dojela z Českých Budějovic do Bělehradu nebo až do Egypta

Návštěvníci pražské Galerie Myšák nebo továrny Koh-i-noor v Českých Budějovicích mohou vidět auto ve tvaru tužky. Za vzor byl vůz, který kdysi procestoval kus světa.

Dětští návštěvníci pražské prodejny Koh-i-noor v Galerii Myšák zbožňují dřevěné autíčko ve tvaru tužky. Mohou si do něj sednout a připadat si jako závodníci.

Málokdo z kolemjdoucích ale tuší, že mu stálo za vzor skutečné auto. Postavili ho ve 20. letech nejspíš na podvozku Škody 125 (vyráběla se 1927-1929) pro účely propagační cesty po Evropě. Někdejší putování reklamního vozu z Českých Budějovic – pro svůj tvar nazývaného Autotužka – už připomínají jen zažloutlé fotky z archivu.

Příliš informací se nedochovalo. Podle snímků určitě vůz dojel ve 30. letech minulého století až do Egypta a pózoval tam u pyramid s velbloudy. Existuje také snímek ze srbského Bělehradu. Další osudy nejsou známy.  

Naštěstí tím příběh nekončí. Od roku 2012 mohou spatřit návštěvníci vstupní haly českobudějovické továrny Koh-i-noor opět auto ve tvaru tužky. Funkční replika se zrodila na technickém základu Tatry 57 „Hadimrška“, což prozradí nápisy na středech kol. Definitivně to potvrdí pohled pod kapotu s plochým motorem a ventilátorem v uzavřené hliníkové skříni.

Novodobá autotužka vznikla na základě lásky současného majitele továrny k veteránům a snahy oživit jeden z mnoha silných historických odkazů společnosti, do jejíž historie autotužka v minulosti patřila. „Je to o lásce, nikoli o penězích,“ říká majitel společnosti Koh-i-noor Vlastislav Bříza a se smíchem dodává, že to vlastně následně může být i o těch penězích…

Časopis Svět motorů si můžete objednat na ikiosek.cz.

Související články

Témata
Autorizovaný prodej Servis osobních aut Autobazary Pneuservisy Náhradní díly

Diskuse: Přidat názor

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerát Zobrazit nabídku