Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Video: Jak jsme poprvé tankovali vodíkové auto na domácí půdě

Stanislav Kolman Stanislav Kolman 2. 2. 2021 • 20:39
54
77
Zobrazit náhledy (54)
Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo Hyundai Nexo

Je začátek února nového roku a já si ze svého virtuálního listu automobilových zkušeností odškrtávám další položku. Poprvé jsem řídil a tankoval vodíkové auto.

Coby redakce Auto.cz už s vodíkovými auty nějakou tu zkušenost máme. Naposledy převzal klíčky od vodíkového Hyundaie Nexo kolega Ondra Mára a společně s redaktorem Martinem Jeníkem ze Světa motorů vyrazili na dobrodružnou výpravu z Bruselu do Prahy. Po cestě zjišťovali, jak se vodíkovým autem cestuje, ale třeba i to, jak (ne)náročné je samotné tankování na vodíkových čerpačkách.

Ondra tehdy informoval, že jedno z naplánovaných tankování neprobíhalo úplně ideálně. Nedařilo se totiž načíst členskou kartu společnosti H2.Live, která je pro natankování vodíku v okolních zemích nezbytná. Chybička se vloudila, na další stanici už všechno fungovalo přesně podle plánu (video níže) a kluci úspěšně dorazili do Prahy.

Tady byste ale veřejnou čerpací stanici pro vodíkové vozy hledali marně. První dvě pumpy v Praze na Barrandově a Litvínově se otevřou v průběhu letošního roku, třetí brněnská pak v roce dalším. Záchytný bod pro vodíkové dobrodruhy představuje na našem území jediné místo – neveřejná čerpačka v Neratovicích vzdálená asi pětadvacet kilometrů od naší redakce.

Vodíkový stojan tady vznikl v roce 2009, aby obstaral provoz experimentálního vodíkového autobusu. Neveřejnost čerpačky má svá specifika. Pokud tu chce například někdo ze zahraničí vůz dotankovat, je třeba předchozí domluva a proškolená asistence. Moderní vodíková auta jsou dnes připravena na tlak 700 barů. Neratovická plnička však „umí“ jen 350 barů, takže Hyundai Nexo lze natankovat jen z poloviny.

Na stojanu nacházíme dvě hadice s různými konektory na koncích. „Starší a robustnější typ se využíval dříve. Dnes všechny nákladní vozy, autobusy a osobní automobily využívají novější typ se snazší manipulací,“ vysvětluje nám přímo na místě Aleš Doucek, vedoucí vývoje vodíkových technologií z výzkumného ústavu ÚJV Řež. A následná názorná ukázka mě přesvědčuje, že manipulace s novějším konektorem je násobně jednodušší.

Přecházíme tedy k samotnému dotankování právě zkoušeného Hyundai Nexo, na jehož test se můžete těšit v následujících dnech. Jak celý proces probíhá se pod taktovkou pana Doucka dozvíte ve výše přiloženém videu. A protože to bylo moje vodíkové poprvé, měl jsem k tankování i vodíkovému pohonu ještě několik doplňujících otázek.

Po dokončení celého procesu sedáme do auta a zjišťujeme, že vůz opravdu ukazuje doplněnou polovinu zásob a dojezd zhruba 300 kilometrů. Za ideálních podmínek by Nexo mělo zvládnout 666 km na jednu nádrž, respektive nádrže. V útrobách automobilu jsou celkem tři na 6,3 kg vodíku. A samotná jízda? Hodně podobná bateriovému elektromobilu. Provoz je tichý a plynulý, v nízkých rychlostech doprovázen kosmickým zvukem. Odlišností je především vypouštění vody, která se nahromadila reakcí vodíku a kyslíku. Stane se tak po každé jízdě, případně můžete vypuštění vyvolat tlačítkem v interiéru. To si ale ukážeme v dalším videu, kde se zaměříme na nevšední prvky tohoto korejského vodíkového vozu.

Video se připravuje ...

Doporučujeme

Témata
4. 2. 2021 14:48
vodik....
....ten mel sanci tak pred 30-20 lety, dneska se nema moc sanci prosadit diky sve prilisne cene, a k jeho smule ta cena nemuze klesnout o moc niz ani kdyz se bude vyrabet opravdu ve velkem, a k reaktorum kde je vodik odpadnim mediem mame daleko asi tak, jako k osidlovani planet v sousedni galaxii

vodik v osobni doprave proste nedava smysl ekonomicky, reknete lidem ze si maj poridit auto kde palivo stoji tolik, ze kdys si poridi benzinovej 6-8 valec tak to bude jezdit za podobny peniz jako ten vodikovej kocar, takove to kdys prijdete do Toyoty a Lexusu a tam vedle sebe stoji treba ES 300h za 1.3 az 2 mice se kterym se da jezdit za cca 2 az 2.20 na km a Toyota Mirai co zacina na 1.8 milionu a km jizdy vyjde cca na 4 az 4.2 koruny(o servisnich nakladech na vodikove auto radsi ani nemluve, majitele prvni generace jiste radi zaspivaj jak je to rocne stoji prez 3 tisice eur na pravidelnem servisu), jo zive vidim ten stestim a blahem hykajici dav stojici frontu na tu Mirai :-[]
Avatar - Barrichello
4. 2. 2021 00:10
Re: Vodík je budoucnost
Vodík je slepá cesta a že si pár lidí myslí že ne. To si mysleli i o wankelu, atomovém pohonu vlaků a aut, pohonu plynovou turbínnou a milionu dalších věcí a NIC Z TOHO SE NEUJALO.

Blbý co vědce. Tihle všichni si taky mysleli že dělaj něco nového a převratného a vono KULOVY, Nalznnec, Kulový :-) :-) :-)
Avatar - Hammunasakra
3. 2. 2021 21:02
Re: Vodík je budoucnost
Tobě zatím FAKT nedošlo http://www.hybrid.cz/…luje-kolem-sveta KDO je tady VŮL? :-)
Avatar - Blue Sun
3. 2. 2021 19:03
Re: Vodík je budoucnost
Oceán! :-D To je vůl jak anděl...
Avatar - Hammunasakra
3. 2. 2021 17:35
Re: Vodík je budoucnost
Neztrapňuj se víc než je nutné. Najdi koule a řekni (aspoň) CO je to ten IDEOLOGICKY ZABARVENÝ PLÁTEK

Novilhářů je dost = a část lidí je ráda cituje = hoaxy sou fakt svinstvo

Ale ty bojuješ PROTI úplně JINÝMU SVĚTU https://www.national-geographic.cz/…o-cely-svet.html