Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Klimatizace v autě: Jak ji v extrémním vedru správně používat?

David Bureš David Bureš 25. 6. 2019 • 03:55
21
12
Zobrazit náhledy (21)
Seat Seat Seat Zatímco u vozu s pootevřenými okny vystoupala teplota po dvaceti minutách na přímém slunci na 41 stupňů, v uzavřeném bylo o šest stupňů větší horko Zatímco u vozu s pootevřenými okny vystoupala teplota po dvaceti minutách na přímém slunci na 41 stupňů, v uzavřeném bylo o šest stupňů větší horko Jak se vyhřeje stříbrné auto odstavené na dvě hodiny na slunci? Umístit rovně sluneční clonu chce trochu cviku Odrazka snížila teplotu čelního skla téměř o čtyřicet stupňů Jak bojovat s vedrem v autě: Vychlaďte saunu! Bílá karoserie Šedá karoserie Černá karoserie Při prvním testu jsme nechali všechna čtyři boční okna asi o pět centimetrů stažená Ideálně před jízdou důkladně vyvětrejte. Až poté zapněte klimatizaci. Ovládání klimatizace Ovládání klimatizace

Klimatizace je dnes už stále obvyklejším prvkem nových aut. Ne každý ji ale umí v této vlně veder správně používat. Jak na to?

Jestliže v minulosti byla klimatizace doménou jen prémiových a luxusních vozů, dnes už je stále běžnějším prvkem i u těch nejmenších automobilů. Současná vlna veder tak mnohé řidiče svádí k tomu se v autě pěkně zchladit. Jenže nesprávné využívání klimatizace může vést ke zdravotním problémům i k bezpečnostním rizikům. Jak tedy v autě klimatizaci správně používat?

 

Nejprve vyvětrejte

Proč u aut s klimatizací jezdit s otevřenými okénky, vždyť pro zchlazení je tu právě ta klimatizace, ne, říkáte si. Jenže opak je pravdou, odborníci doporučují na slunci vyhřátý interiér automobilu nejprve ochladit alespoň několikaminutovou jízdou s otevřenými okénky, aby se tělo alespoň částečně aklimatizovalo.

 

Ideální je několik minut vyvětrat auto už před odjezdem, aby se alespoň trochu ochladily části, kterých se řidič bude při jízdě dotýkat (kovová hlavice řadicí páky), chápeme ale, že ne vždy to lze provést. Jde ale třeba stáhnout na dálku všechna okna už při příchodu k autu, což obvykle umožňuje dálkově ovládané centrální zamykání – stačí dlouze stisknout tlačítko odemykání.

Při jízdě s otevřenými okny přitom klidně můžete mít spuštěnou i klimatizaci. Ano, zvýšíte si tím sice spotřebu a fungování klimatizace nebude tak účinné, na tu krátkou dobu to ale nevadí. Navíc i rozpálené ventilační soustavě nějakou dobu trvá, než z ní začne vát chladivý vzduch. U automobilů s manuální klimatizací se doporučuje během prvních minut spuštění klimatizace zapnout společně naplno větrák a vnitřní cirkulaci vzduchu. Po čase ale samozřejmě okna zavřete, ať účinnost fungování klimatizace zvýšíte.

 

Pozor na teplotu

Automatické klimatizace sice umožňují si nastavit klidně i osmnáctistupňový chládek, jenže v třicestistupňových vedrech byste tak rozhodně neměli činit. Tím si jen zvyšujete riziko zdravotních trablů, třeba zánětů dutin. Ideální je teplota kolem 21 až 23 °C.

 

Odborníci nicméně obecně doporučují mít klimatizace nastavenou maximálně tak, aby rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou činil nejvýše nějakých pět až šest stupňů. To však neznamená, že byste si za extrémně horkých dnů měli nastavovat klimatizaci na 29 °C, jízda v takto vyhřátém automobilu zvyšuje riziko ospalosti za volantem nebo nepozornosti. Na dlouhých cestách si tak klidně nastavte klimatizaci s větším teplotním rozdílem mezi kabinou a vnějším prostředím, jen při příjezdu do cílové destinace postupně teplotu zvyšujte, aby tělo při vystoupení neutrpělo teplotní šok.

Větráky nesměřujte na sebe

Častou chybou řidičů i pasažérů je také směřování vanoucího chladného vzduchu přímo na své tělo. Takový krok je sice v parném dni možná příjemný, jenže zakládáte si tím maximálně tak na nachlazení, zatuhnutí svalů nebo vysušení sliznic. Podle odborníků to navíc zvyšuje též riziko revmatických obtíží. Vzduch tak raději směřujte kolem sebe, ideálně na strop.

Otevřít okna, nebo klimatizovat?

Věčné dilema řidičů, zda si zapnout při jízdě klimatizaci, nebo si vystačit s otevřenými okny, aby se ušetřilo na palivu sice nemá jednoznačnou odpověď, základní poučku tu ale najdeme. Na krátkých, několikakilometrových pojížďkách po městě je výhodnější si vystačit s otevřenými okny. Nezvýší to tolik spotřebu paliva, navíc klimatizace na krátkých trasách ani nemusí stačit vychladit kabinu vozidla.  I proto v jižanských státech často uvidíte jezdit ve městě řidiče s otevřenými okny, přestože klimatizaci ve svém autě mají.

 

Na dlouhých trasách vyšší rychlostí je naopak výhodnější klimatizace. Otevřená okna v takovém případě už negativně ovlivní aerodynamiku, čímž zvýší spotřebu paliva. Navíc hluk od otevřených oken a vanoucí vzduch snižuje cestovní komfort. Klimatizace naopak v takovém případě už tolik „nežere,“ spotřebu zvýší v řádu akceptovatelných několik desetin litru na 100 km. Zatímco na plný výkon na krátké trase může krátkodobě zvýšit spotřebu až o 4 l/100 km.

 

O klimatizaci se starejte

Přestože se mnohdy tvrdí, že klimatizace aut je bezúdržbová, výrobci dokonce ani obvykle nemají předepsané její pravidelné kontroly, pravidelný servis se přece jen hodí. Ideálně jednou za rok by měla nechat vydesinfikovat, aby v jejích útrobách nevznikaly různé plísně. V rámci pravidelných servisních prohlídek pak vyměňte prachový/pylový filtr.  Nikdy nejezděte bez filtru, protože nečistoty ulpívající na výparníku podporují růst plísní.

Klimatizace by se navíc měla alespoň jednou za čas zapínat také v zimě. Tím zajistíte pravidelné promazávání kompresoru, čímž předejdete k jeho zadrhnutí a případnému poškození. Navíc je to účinné řešení na odmlžení skel.

Související články

Témata
23. 9. 2020 13:37
Klimatizace
Já používám klimatizaci v autě tak, že si s ní auto vychladím než jedu a pak jí vypnu. Stejně to dělám i s mobilní klimatizací, kterou jsem nám pořídil před dovolenou ze Vzdušínu https://www.vzdusin.cz/…ilni-klimatizace a máme ji v karavanu. Tu jsme zapínali také jen, když jsme v karavanu nebyly, abychom nenastydli.
18. 9. 2020 13:43
Klimatizace
Díky moc za tento článek. Ve finále je klimatizace nejen důležitá jak v autě, tak i v domě. Je to hlavně proto, že se v létě potkáváme s velikým změnami teplot a to má docela dost nepříznivé dopady na naše zdraví. A hlavně takové vedro má ještě horší. My jsme se rozhodli řešit klimatizaci způsobem firmy http://m-klima.cz a maximální spokojenost!
Avatar - Koudy_cz
26. 6. 2019 23:33
Re: spotreba?
Hele tak bud chceš chladit nebo zdechnout vedrem, si vyber, nějaké půl litry sem nebo tam... To kvůli tomu klimu jako nezapnu? A na co jí v tom autě potom mám?
26. 6. 2019 18:06
5-6 stupnu
Kdyz je venku 40 tak si mam nastavit klimošku na 35 ? kteří odborníci toto tvrdí ??? a na co jsou to odborníci ? na pekárny ?
26. 6. 2019 16:42
Re: spotreba?
1.0 EB na volnoběh 0,7 l/h, po zapnutí AC hned tak o 0,5 l/h více.

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud