Alko kalkulačka
Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Nikola Tre: Elektrický tahač bude vyráběn v Německu

Ondřej Pavlůsek Ondřej Pavlůsek 9. 2. 2020 • 10:21
25
10
Zobrazit náhledy (25)
Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola Tre Nikola TRE Nikola TRE Nikola Tre Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola Tre Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola TRE Nikola Tre

Iveco, FPT Industrial a Nikola Motor Company oficiálně oznamují, že první výsledek jejich spolupráce, který představuje elektrické nákladní vozidlo Nikola Tre, bude vyráběn v německém Ulmu.

Společnost Nikola Motor Company, která je součástí Nikola Corporation, odhalila prostřednictvím vizualizací svůj první projekt tahače pro dálkovou silniční dopravu s pohonem šesti elektromotory již v květnu roku 2016 a koncem stejného roku pak v Salt Lake City představila funkční prototyp modelu s označením One.

Zároveň s představením prototypu modelu One byl tehdy prostřednictvím vizualizací odhalen i model Two, který je určen pro krátké a střední trasy. Nikola Motor Company připravila oba tyto tahače primárně pro severoamerický trh a na podzim roku 2018 odhalila opět za pomocí vizualizací podobu modelu Tre určeného primárně pro evropský trh.

Nikola Motor Company začátkem září roku 2019 oznámila strategické partnerství se společností CNH Industrial, pod jejíž křídla patří značka užitkových vozidel Iveco a divize FPT Industrial. Začátkem prosince roku 2019 se pak představil první výsledek této spolupráce, jímž je maketa tahače Nikola Tre ve velikosti skutečného vozidla a v podobě, v níž má zamířit k zákazníkům.  

Nikola Tre podle současných plánů vznikne ve spolupráci výše zmíněných společností a jeho základem se stane podvozek s kabinou nákladního vozidla Iveco S-Way. Testování vývojových prototypů se má rozběhnout v polovině roku 2020 a první plně funkční vozidlo se má veřejnosti představit během IAA v Hannoveru na podzim stejného roku.

Společnosti Iveco, FPT Industrial a Nikola Motor Company nyní na odhalení podoby prvního výsledku své spolupráce navazují oficiálními informacemi o tom, že výroba vozidel Nikola Tre bude probíhat v německém Ulmu v závodě značky Iveco. Tento podnik, situovaný v srdci regionu Bádensko-Württembersko, se má díky svým kvalifikovaným pracovníkům a výzkumným laboratořím zařadit mezi přední střediska v oblasti vývoje palivových článků.

Region, v němž je výrobní podnik umístěn, se zavázal k významným investicím do projektů výzkumu a vývoje v automobilovém průmyslu. Německá spolková vláda pak hodlá podporovat rozšíření vodíkových technologií i prostřednictvím vlastního programu.

Společnosti Iveco, FPT Industrial a Nikola Motor Company v první fázi projektu investují 40 milionů euro do modernizace výrobního zařízení, v němž má probíhat konečná montáž vozidel Nikola Tre. Zahájení výroby je v současnosti plánováno na první čtvrtletí roku 2021 a ve stejném roce se mají rozběhnout i dodávky zákazníkům.

Podle původního projektu měl model Tre využívat palivové články, ale nejprve se máme dočkat provedení s modulárními bateriemi s celkovou kapacitou až 720 kWh, umožňující dojezd kolem 400 km. Vozidlo s palivovými články pak má k zákazníkům zamířit podle původního plánu v roce 2023.

Nikola Tre s modulárními bateriemi má ke svému pohonu využívat prozatím blíže nespecifikovaný elektrický pohonný systém se stabilním výkonem 480 kW a točivým momentem 1800 N.m. V tomto provedení má být k dispozici jako tahač návěsů s dvounápravovými nebo třínápravovými podvozky pro distribuci zboží na krátké vzdálenosti, resp. pro využití v městských a příměstských lokalitách.

Zdroj: Iveco

Související články

Témata
Avatar - wakantanka
10. 2. 2020 12:19
Re: Ekológia...
Máš vôbec páru o čom píšeš? Však to bude v podstate Iveco na baterky a neskôr na vodík vyrábané v Ulme v Nemecku a určené pre európskych dopravcov. V Amerike by to nikto nechcel, lebo to nemá ani nos ani patričný sleeper box.
10. 2. 2020 07:53
Re: Nikola
Prečo myslíš?
9. 2. 2020 18:43
Re: Nikola
Dnes je to už len mýtus, vtedy nádej na realitu a nočná mora mocných.
9. 2. 2020 18:37
Re: Nikola
Spomenul si Nikolu Teslu, nie mňa. Veľa vedel a bol nezištný. Preto ho zabili. Bol oveľa ďalej, ako sme my dnes a všetko je žiaľ len o biznise, nie o tom, ako urobiť svet lepším. Z nášho dnešného počínania by rozhodne radosť nemal. Možno len zhovievavý pohľad a smútok v duši.
Avatar - elektrikar
9. 2. 2020 13:59
Re: Nikola
Nikdo ti nebrání to vymyslet lépe a získat ihned Nobelovu cenu :yes:

Tak rychle do práce!

PS: Průměrný kamion za svůj "život" spotřebuje asi 250 tun nafty převáženého tankery přes pol světa. Máš snad pocit, že by ty baterky měly 250 tun? :-[]

Bazar

Kupte nebo prodejte auto za nejlepší ceny
Vložit inzerátZobrazit nabídku
Články odjinud