Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Prahou projede spanilá jízda VW Transporterů, včetně historických kusů

Volkswagen Transporter
Volkswagen Transporter
Volkswagen Transporter
Volkswagen Transporter
64 Fotogalerie
Diskuze (0)

Volkswagen Bulli, legenda mezi užitkovými vozy, letos slaví sedmdesáté narozeniny. A oslavy proběhnou i v Praze.

Automobilka Volkswagen si připomněla historický milník modelu Volkswagen Transporter již začátkem března tohoto roku, kdy oslavila přesně 70 let od výroby prvního vozu s označením Type 2 – dnes známého pod jmény jako Bully nebo Transporter T1.

Volkswagen Type 2, tedy druhý model automobilky po ikonickém Beetlu, spatřil světlo světa poprvé již v roce 1949, kdy byl představen ručně postavený prototyp. S jeho sériovou výrobou se však oficiálně začalo až 8. března roku 1950 v továrně ve Wolfsburgu.

Připomínat dlouhou a úspěšnou kariéru Transporteru by však bylo plýtvání slovy. V březnu jsme totiž na Auto.cz nabídli jak kompletní historii první generace Volkswagenu Transporter, tak i stručný přehled informací o jeho nástupcích. Místo mlácení prázdné slámy si tak raději pojďme říci něco více o chystané spanilé jízdě.

Video placeholder
Prahou projede spanilá jízda oslavující 70 let modelu VW Transporter • Zdroj: Martin Mol

Ta je naplánována na sobotu 26. září a odstartuje v 10:00 z holešovického výstaviště. První vozy by se zde však měly začít objevovat již okolo 9:00, což ranním ptáčatům nabídne možnost prohlédnout si stroje v relativním klidu a hlavně zblízka. Rozhodně přitom bude na co koukat.

Spanilé jízdy se totiž zúčastní 120 Transporterů všech generací, tedy od ikonické generace T1 až po současnou T6.1. Kromě klasických busíků budou k vidění i obytné a užitkové verze, včetně několika speciálních kousků z vozového parku Vězeňské služby a Policie ČR. Se svým vozem T6 California se akce zúčastní i světoznámý lezec Adam Ondra.

Spanilou jízdu povedou kvůli snadnější organizaci motocykly, poté už by ale měly následovat Transportery seřazené od nejstaršího po nejmladší. Mezi nejstaršími vozy bude k vidění i trojice busíků z galerie, tedy luxusní T1 Samba po osmileté kompletní renovaci, téměř dokonale zachovalá T2 v obytné verzi Westfalia i praktická T3 Wanagon s automatem a klimatizací.

Z novějších vozů budou k vidění kromě zmíněných policejních speciálů i modely ze současné nabídky Volkswagen užitkové vozy s označením T6.1, včetně červeno-stříbrně lakovaného Multivanu (cena od 1.050.00 Kč) nebo zeleně lakované Californie Beach (cena od 1.206.378 Kč). Divize Užitkových vozů toho má ale v zásobě podstatně více, tak se nechme překvapit, s čím vším nakonec dorazí.

Po slavnostním startu se kolona Transporterů vydá přes Hlávkův most na magistrálu, po které dojede na Václavské náměstí. Tady si udělá malé kolečko a opět se vrátí na magistrálu, ze které sjede směrem na Pankrác a ulicí Jeremenkova se vydá k pražským nábřežím.

Přes Vltavu se kolona dostane po Mánesově mostu, ze kterého vyrazí ulicí Chotkova na Letnou. Ulicemi Milady Horákové a Veletržní se pak začne stáčet ke svému cíli, kterým je opět holešovické výstaviště. Celková délka trasy je cca 16,2 kilometru a její zdolání potrvá prvním vozům přinejmenším půl hodinky – pravděpodobně však déle.

Začít diskuzi