Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

11 technologických zajímavostí o 5G a automobilovém průmyslu

Jan Faltýsek Jan Faltýsek 2. 4. 2023 • 16:51
11
Zobrazit náhledy (11)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Podívejme se na nejnovější technologické zajímavosti související s 5G a automobily, od pokročilé C-V2X komunikace, přes rozšířenou realitu v navigaci, až po integraci edge computingu a umělé inteligence nebo zefektivnění výroby automobilů.

5G technologie přináší revoluci v automobilovém průmyslu a představuje budoucnost mobility. Tyto inovace nejenže zvyšují bezpečnost a efektivitu dopravy, ale také otevírají nové možnosti pro vývoj pokročilých funkcí a služeb, které zlepšují zážitek z jízdy.

1) C-V2X (Cellular Vehicle-to-Everything) komunikace

C-V2X je technologie umožňující vozidlům komunikovat se všemi prvky ve svém okolí, včetně jiných vozidel, infrastruktury a chodců. Tato technologie, založená na 5G, poskytuje rychlejší a spolehlivější komunikaci, což umožňuje vytvoření koordinovaného a bezpečného dopravního systému.

C-V2X zahrnuje V2V (Vehicle-to-Vehicle), V2I (Vehicle-to-Infrastructure), V2N (Vehicle-to-Network) a V2P (Vehicle-to-Pedestrian) komunikaci.

2) Platooning

Platooning je koncept, ve kterém se několik vozidel řídí ve velmi těsné formaci, čímž se snižuje aerodynamický odpor a zvyšuje palivová účinnost. Díky 5G technologii mohou vozidla v platoonu sdílet informace o rychlosti, směru a dalších parametrech téměř v reálném čase, což umožňuje rychlé a koordinované reakce na změny v dopravních podmínkách.

3) Smart Cities a inteligentní dopravní řízení

5G technologie umožňuje vytvoření chytrých měst, ve kterých je dopravní infrastruktura vybavena senzory a komunikačními zařízeními, které umožňují efektivnější řízení dopravy.

Semafory, dopravní značky a další prvky mohou být napojeny na centrální systém, který analyzuje a optimalizuje dopravní proudy. Vozidla vybavená 5G technologií mohou s těmito prvky komunikovat a přizpůsobit své chování podle aktuálních dopravních podmínek.

4) Augmented Reality (AR) navigace

5G technologie umožňuje vývoj pokročilých navigačních systémů založených na rozšířené realitě (AR). Tyto systémy mohou zobrazovat informace o navigaci, rychlosti, směru a dalších parametrech přímo na čelním skle vozidla nebo na AR brýlích řidiče. Rychlý a spolehlivý přenos dat poskytovaný 5G sítěmi umožňuje aktualizaci těchto informací v reálném čase a zlepšuje navigační systém celkově.

Video se připravuje ...

5) Vývoj pokročilých asistenčních systémů

Díky 5G technologii se mohou vyvíjet pokročilejší asistenční systémy pro řidiče, jako je například vylepšený adaptivní tempomat, systémy pro udržení vozu v jízdním pruhu a autonomní parkování.

Rychlá a spolehlivá komunikace mezi vozidly a infrastrukturou může těmto systémům poskytovat přesnější a aktuálnější informace, což zlepšuje jejich schopnost reagovat na různé dopravní situace a předcházet nehodám.

6) Vzdálená diagnostika a údržba vozidel

5G technologie může umožnit vzdálenou diagnostiku a údržbu vozidel v reálném čase. Vozidla mohou průběžně komunikovat se servisními středisky nebo výrobci a poskytovat data o svém stavu a výkonu.

Tímto způsobem mohou být identifikovány potenciální problémy a plánována údržba dříve, než dojde k vážnějším poruchám. Tato funkce také usnadňuje aktualizace softwaru vozidel na dálku, což zlepšuje funkčnost a bezpečnost.

7) 3D mapování a geoprostorové informační systémy

S 5G technologií mohou automobilové společnosti a vývojáři map vytvářet detailní 3D mapy a geoprostorové informační systémy, které poskytují komplexní a aktualizované informace o dopravních podmínkách, terénu, budovách a dalších prvcích ve městech a oblastech po celém světě. Tyto 3D mapy a informační systémy mohou být využity pro plánování a řízení dopravy, zlepšení navigace a podporu autonomních vozidel.

8) Integrace se smartphony a osobními zařízeními

5G technologie umožňuje lepší integraci automobilů se smartphony a dalšími osobními zařízeními. Vozidla mohou komunikovat s chytrými telefony a přijímat informace o cestě, dopravních podmínkách nebo zájmových místech v okolí. Tato integrace také umožňuje řidičům a cestujícím využívat své smartphony pro ovládání různých funkcí vozidla, jako je klimatizace, infotainment nebo navigace.

9) Edge computing a umělá inteligence v automobilovém průmyslu

Jednou z dalších technických zajímavostí souvisejících s 5G a automobily je rostoucí využití edge computingu a umělé inteligence (AI) v automobilovém průmyslu. Edge computing zahrnuje zpracování dat přímo co nejblíže zdroji (v tomto případě vozidlu), místo toho, aby byla posílána do vzdálených datových center.

Tato technologie umožňuje rychlejší analýzu a zpracování dat, což je klíčové pro autonomní vozidla a pokročilé asistenční systémy, které vyžadují okamžité rozhodování a reakce na měnící se podmínky v dopravě.

Díky 5G technologii a edge computingu mohou automobilové společnosti integrovat pokročilé AI algoritmy přímo do vozidel, což umožňuje přizpůsobení chování vozidla v reálném čase, zlepšení bezpečnosti a výkonu.

Tato kombinace 5G, edge computingu a umělé inteligence představuje další evoluci v automobilovém průmyslu a otevírá nové možnosti pro vývoj pokročilých funkcí a služeb, které zvyšují bezpečnost, pohodlí a zážitek z jízdy.

10) Využití 5G ve výrobních zařízeních a robotice

5G technologie přináší značné výhody pro výrobní procesy v automobilovém průmyslu. Výrobní zařízení a roboty vybavené 5G konektivitou mohou komunikovat v reálném čase s minimální latencí, což umožňuje rychlejší a přesnější koordinaci výrobních procesů. Tato rychlá a spolehlivá komunikace mezi stroji, senzory a řídicími systémy zlepšuje výrobní efektivitu, snižuje prostoj a minimalizuje chyby.

11) Sledování a řízení dodavatelských řetězců pomocí 5G

5G technologie může hrát klíčovou roli ve sledování a řízení dodavatelských řetězců v automobilovém průmyslu. Díky 5G konektivitě mohou automobilové společnosti sledovat pohyb dílů, materiálů a hotových vozidel v reálném čase, což umožňuje optimalizaci logistiky a snížení nákladů.

Navíc 5G umožňuje přenos velkých objemů dat z různých zdrojů, jako jsou senzory, GPS zařízení a IoT zařízení, což usnadňuje sběr, analýzu a sdílení informací o dodavatelských řetězcích v rámci celého průmyslu.

Tato vylepšená schopnost sledování a řízení dodavatelských řetězců může vést ke snížení zpoždění, zlepšení spolehlivosti dodávek a celkově vyšší efektivitě v automobilovém průmyslu.

Doporučujeme

Témata