Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

5G technologie v autech: Revoluční i děsivá. 7 pro a 7 proti

Jan Faltýsek Jan Faltýsek 29. 3. 2023 • 18:03
11
15
Zobrazit náhledy (11)
Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto Ilustrační foto

Podíváme se na zavádění 5G technologie v automobilovém průmyslu a její potenciál pro zlepšení bezpečnosti, pohodlí a udržitelnosti dopravy. A také na to, jak může být potenciálně nebezpečná.

5G, pátá generace mobilních sítí, přináší revoluci v oblasti telekomunikací a otevírá nové příležitosti pro automobilový průmysl. Bude však klást vyšší nároky na zabezpečení a ochranu osobních informací.

+ POZITIVA +

Tato technologie nabízí značné zlepšení v rychlosti přenosu dat, nižší latenci a zvýšenou kapacitu sítě, což umožňuje vyšší propojenost mezi vozidly, infrastrukturou a dalšími zařízeními.

1) Autonomní řízení

Autonomní vozidla jsou závislá na výměně velkého množství dat v reálném čase, aby mohla bezpečně a efektivně navigovat. 5G technologie umožňuje rychlejší a spolehlivější přenos dat mezi vozidly (V2V), vozidly a infrastrukturou (V2I), a vozidly a chodci (V2P).

Díky nižší latenci a větší přenosové rychlosti mohou autonomní vozidla rychleji reagovat na měnící se podmínky na silnici, což zvyšuje bezpečnost a efektivitu dopravy.

2) Vylepšení asistenčních systémů pro řidiče

5G technologie umožňuje vývoj pokročilejších asistenčních systémů pro řidiče, jako je adaptivní tempomat, asistent pro jízdu v pruhu nebo systém pro sledování mrtvého úhlu. Tyto systémy mohou využívat rychlý a spolehlivý přenos dat, aby lépe předvídaly a reagovaly na rizika na silnici, což přispívá k větší bezpečnosti a pohodlí řidičů.

Video se připravuje ...

3) Infotainment a konektivita

5G umožňuje rychlejší a stabilnější připojení k internetu pro infotainment vozidel. To znamená, že řidiči a cestující mohou využívat streamování videa a hudby, navigaci v reálném čase, nebo integraci s chytrými domácnostmi a dalšími službami. Navíc 5G umožňuje vzdálenou aktualizaci softwaru a diagnostiku vozidel.

4) Bezpečnost silničního provozu

Větší konektivita a rychlejší přenos dat umožněný 5G technologií může významně přispět ke zlepšení bezpečnosti silničního provozu. Autonomní vozidla a pokročilé asistenční systémy mohou snížit počet nehod způsobených lidskou chybou a zlepšit celkovou bezpečnost na silnicích.

5) Zmírnění dopravních zácp

Díky lepší komunikaci mezi vozidly a infrastrukturou mohou být dopravní zácpy kratší, prostřednictvím optimalizace dopravních proudů a přizpůsobení rychlosti vozidel. To zlepšuje plynulost dopravy, snižuje spotřebu paliva a zlepšuje kvalitu života ve městech.

6) Udržitelnost a životní prostředí

Snižování dopravních zácp a optimalizace dopravních proudů přispívá k nižší spotřebě paliva a nižším emisím skleníkových plynů. Navíc 5G technologie může urychlit přechod k elektrickým vozidlům a vodíkovým palivovým článkům, což ještě více snižuje dopad dopravy na životní prostředí.

7) Vytváření nových pracovních příležitostí

Ačkoli mohou být některá tradiční zaměstnání v ohrožení, zavádění 5G technologie a autonomních vozidel také vytváří nové pracovní příležitosti. Tyto nové pozice zahrnují výzkum a vývoj, IT a kybernetickou bezpečnost, infrastrukturní inženýrství a další oblasti, které se zaměřují na podporu a rozvoj nových technologií.

− NEGATIVA −

Tyto negativní až děsivé aspekty zdůrazňují důležitost pečlivého plánování a regulace při zavádění 5G technologie v automobilovém průmyslu, aby byla zajištěna bezpečnost, soukromí a zdraví

1) Sledování a soukromí

S rozšířením 5G technologie a vyšší konektivity vozidel se zvyšuje i schopnost sledování polohy a chování řidičů. Tato data mohou být použita k vytváření přesných profilů řidičů, které by mohly být sdíleny s pojišťovnami, reklamními společnostmi nebo dokonce s vládními institucemi. Otázka ochrany soukromí a zneužití těchto informací je potenciálně děsivým aspektem 5G technologie v automobilovém průmyslu.

2) Kybernetická bezpečnost

Se zvyšující se závislostí na 5G a konektivitě vozidel se také zvyšuje riziko kybernetických útoků. Hackeři mohou potenciálně získat přístup k citlivým informacím, jako jsou osobní údaje nebo poloha vozidla, nebo dokonce převzít kontrolu nad vozidlem. Automobilový průmysl a vlády musí spolupracovat na zajištění robustní kybernetické bezpečnosti pro ochranu uživatelů a jejich vozidel.

3) Závislost na telekomunikační infrastruktuře

Větší závislost na 5G technologii znamená, že vozidla budou více závislá na dostupnosti a spolehlivosti telekomunikační infrastruktury. V případě výpadku sítě nebo špatného pokrytí mohou autonomní vozidla a asistenční systémy ztratit funkčnost, což by mohlo způsobit problémy s bezpečností nebo komfortem.

4) Pracovní místa a dopad na zaměstnanost

Rozšíření autonomních vozidel a asistenčních systémů založených na 5G technologii může vést k ztrátě pracovních míst v odvětvích, jako je doprava, logistika nebo taxi služby. Někteří lidé mohou považovat tuto proměnu za děsivou, protože mohou mít obavy o svou budoucnost a uplatnění na pracovním trhu.

5) Technologický monopol a závislost na jednotlivých firmách

Jedním z děsivých aspektů zavádění 5G technologie v automobilovém průmyslu může být technologický monopol nebo závislost na několika málo společnostech. Tyto společnosti by mohly ovládat klíčovou infrastrukturu a technologie, což by mohlo vést k závislosti celého odvětví na jejich produktech a službách.

Tím by se zvyšovalo riziko narušení konkurence a mohly by vznikat monopolní postavení s negativními důsledky pro inovace a ceny.

6) Elektromagnetické záření a zdravotní obavy

Někteří lidé mají obavy z možných zdravotních rizik spojených s elektromagnetickým zářením vyzařovaným 5G sítěmi. Přestože většina vědeckých studií ukazuje, že hladiny záření jsou bezpečné a nepředstavují hrozbu pro lidské zdraví, stále existují obavy a nejistota ve veřejnosti.

V kontextu automobilového průmyslu by tato otázka mohla být ještě znepokojivější, protože lidé tráví mnoho času ve svých vozidlech, což by mohlo zvýšit jejich expozici elektromagnetickému záření.

7) Přetížení sítě a možné výpadky

S rychlým nárůstem počtu vozidel využívajících 5G technologii a rostoucím množstvím dat, která tato vozidla generují a spotřebovávají, existuje riziko přetížení sítě a možných výpadků.

Tyto výpadky by mohly mít negativní dopad na funkčnost autonomních vozidel a asistenčních systémů, což by mohlo ohrozit bezpečnost, plynulost dopravy a komfort.

Doporučujeme

Témata
29. 3. 2023 18:43
Re: EMZ
V ČR jsou všechny větší města pokryta signálem 5G, takže v Brně máte expozici 24 hodin 365 dní v roce. Naopak v autech/uvnitř budov je intenzita (z fyzikálního hlediska) o trochu nižší (signál se přijímá pomocí antén nainstalovaných na autě nebo vně budovy).
Avatar - Barrichello
29. 3. 2023 17:29
Re: Pracovní místa...
Ale jo, ty lidi zaměstatný jsou, ale jinde než třeba ve svým oboru.

protože tu práci ta ty peníze nechtěj dělat a radši dělaj ostrahu, recepční, řidiče, prodavačku v Lidlu atd.
Bud tam maj víc, nebo tam aspon není taková robotárna.

O tom to celý je.
Dyt některý práce už nechtěj dělat ani ukrajinci za peníze co jim firmy a podnikatelé nabízí....
Avatar - Mokrous
29. 3. 2023 16:07
Doufám,...
...že se toho reálně nedožiju.
Avatar - Barry Lyndon
29. 3. 2023 14:23
až se bude opravdu muset jezdit podle předpisů,
tak to bude mrzení... Včetně mě samozřejmě, protože rychlost teď taky nedodržuju :D .
Avatar - pradeda777
29. 3. 2023 13:56
Re: AI
To jo....ale to už budeme v době, kdy auta nebudou potřeba a z místa na místa se budeme přemísťovat s pomocí mozkové činnosti..... :-!