Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Český lyžař si nechal upravit svůj Seat Leon Cupra. Teď má přes 500 koní

Stanislav Kolman
Diskuze (15)

Kam až lze posunout možnosti svižného sériového kombíku s výkonem 300 koňských sil? Společnost BSR ukazuje, že poměrně daleko.

Český freeskier Robin Holub už nějaký čas jezdí Seatem Leon Cupra ST. Vůz v provedení Carbon Edition pohání dvoulitrový čtyřválec TSI spojený se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, pohonem všech kol, výkonem rovných 221 kW (300 k) a 380 newtonmetrů točivého momentu.

Robin ale potřebuje lyže přepravovat ještě svižněji, s čemuž mu vypomohla společnost BSR. Jen softwarovým vylepšením řídící jednotky motoru lze pomocí PPC3 Tuning systému zvýšit parametry sériového auta na 359 koní a 462 newtonmetrů. Jenže ani tady schopnosti tohoto strakatého Leonu nekončí.

V případě kousku, který si můžete prohlédnout v galerii, se bavíme o hodnotách 511 koňských sil a 622 newtonmetrů točivého momentu. To už si kromě ladění řídicí jednotky vyžádalo i nespočet hardwarových vylepšení, které si BSR Česká republika a Slovensko nenechává pro sebe.

Jiný je například intercooler, standardní nahradilo řešení od německého výrobce Wagner Tuning Competition. Použitý intercooler má objem 17 l a zvětšený vstup a výstup vzduchu na 70 mm, díky čemuž je teplota nasávaného vzduchu v průměru o 20 stupňů Celsia nižší. Zatímco originální komponenta by nabídla teplotu vzduchu 58 °C, s intercoolerem Wagner je to 38 °C. Sání vzduchu bylo nahrazeno karbonovým řešením HG Motorsport, které dodá požadované množství vzduchu v kratším čase, čímž se zkrátí odezva na sešlápnutí plynového pedálu, a stejně tak při plné zátěži dodá motoru potřebný objem vzduchu pro spalování. A nechybí ani zvuk nasávaného vzduchu, který jen podtrhuje sportovní ambice vozu. Některá měření ukazují, že jen výměnou tohoto dílu lze navýšit parametry vozu o 30 koní a 80 newtonmetrů.

Tím ale práce BSR zdaleka nekončí. High Flow Inlet Pipe od Forge Motorsport přináší lepší, nenarušené proudění nasávaného vzduchu do hnací části turba. Originální řešení má objemový průtok vzduchu 219 cfm, zatímco performance 334 cfm. Turbodmychadlo je tak možné rychleji roztočit na požadované otáčky i při vysoké zátěži.

U turba ještě chvíli zůstaneme, ani to totiž nezůstalo původní. Zakázkové a ručně vyrobené řešení z nerezového bloku dodala německá společnost TTE. Samotná turbína je vyrobena z materiálu inconel a úpravci říkají, že je jednoduše nezničitelné. Výstup z poháněné části turba má větší průměr, na vstupu vzduchu z intercooleru do hnací komory je standardní redukce nahrazena plně průchozím řešením. Lépe se tak pracuje s přívodem vzduchu a jeho proudění není narušeno originální přepážkou. Vzhledem k těsné blízkosti obou polovin turbodmychadla dochází k jejich přehřívání, čemuž se snaží vzdorovat obaly na turbo od Funk Motorsport.

Přepracovaný je rovněž sportovní výfukový systém. První jeho díl za turbem (downpipe) má zpravidla průměr 2,5” a keramický katalyzátor 400 cpsi. Výměnou za vhodnější řešení s průměrem 3” s metalickým katalyzátorem 200 cpsi tvůrci dosáhli efektivnějšího využití turbodmychadla. Samotný výfukový systém je opatřen mechanicky ovládanou klapkou s možností volby zvukového projevu. Všimnout si můžete dvou dvojitých koncovek, což je rovněž novinka.

Výčet úprav pokračuje brzdovým systémem - k posílení účinku vícepístkových brzd Brembo byly na vůz instalovány homologované brzdové destičky EBC Brakes Yellowstuff, které přinášejí zvýšení účinku o 30 až 40 % a nemění jej do 900 °C! Standardní brzdová kapalina byla nahrazena kapalinou s vyšším bodem varu Performance 5.1 od Millers Oils.

Bez netknutí nezůstal ani podvozek, jenž nově dostal pružiny Eibach Sportline, čímž se kromě jiného snížila světlá výška o 15 milimetrů. Pro rychlejší akceleraci a vylepšení ovladatelnosti byla nahrazena ještě originální kola za švýcarské ráfky. Hmotnost jednoho kola o rozměru 8,5x19 činí pouhých 10,9 kilogramu.

Počátkem března 2020 došlo k individuálnímu odladění výkonu motoru a přenastavení parametrů převodovky DSG, to vše přímo ve švédské centrále BSR. Výsledkem je lepší komunikace všech komponent a zkrácení doby přeřazení rychlostních stupňů z 0,3 na 0,12 sekundy. Úpravce přitom vyzdvihuje, že i s těmito úpravami se dá auto používat jako přepravník pro každý den, do 3000 otáček totiž disponuje podobným výkonem jako sériové auto. Zbývá už jediné, prozradit hodnoty akcelerace z klidu na stovku a dynamického měření. Na ty si prý ale musíme ještě chvíli počkat.

Stanislav Kolman
Diskuze (15)

Doporučujeme

22. 4. 2020 11:58
Re: Cupra
Ono je to vlastně Audi v jiném balení. Všechny náhradní díly jsou od Audiny. Motory jsem čipoval. Ten poslední měl na brzdě 340 K a absolutně bez problémů 30 t. km. Když jsem první v r. 07 kupoval, řekl jsem si, že rozmlátit auťák za 700 litrů tolik nebolí jako Audinu za 1,5 míče. Bavory bohužel neznám, ale Cupře prostě není co vytknout.
22. 4. 2020 00:00
Seat Leon
Co to znamená že potřebuje přepravit lyže rychleji? Já když s ním pojedu kamkoliv se svým rodinným vozem,budu tam o pár chvilek později.A to mám rodinné auto za vydělané peníze,ne z daní ostatních.100kw na přeplněné silnice pohoda.
21. 4. 2020 20:36
Re: Cupra
Celkom tomu verim. Niekto zo stabilnych clenov vymenil trojkovy bavor za cupru a hovoril, ze aj ked sa toho bal, cupra je jazdne vydarenejsia. Mna ako ortodoxneho bmw fandu to celkom prekvapilo, ale na druhej strane aj primera bola kedysi jazdne nad trojkovym bmw...
21. 4. 2020 20:32
Re: Leon
inak dve take kary v beznej premavke, ked sa zacnu nahanat, to uz musi by celkom na krv, ci?
21. 4. 2020 20:28
Re: Risky business...
Pri dnesnom eletronickom riadeni tomu kludne mohli obmedzit vykon na uroven serie na prvych troch rychlostnych stupnoch. Potom to uz taky napor na vnutornosti nebude. Inak kolega si golfa diesel nechat chipnut zo 150 na 190 koni a uprava manazmentu vyzerala asi tak, ze mu typek povedal aby tomu na jednotku a dvojku moc nesolil :-! .