Ta nejméně prodávaná auta za rok 2019. Jakým modelům se na českém trhu nedařilo?
Italský hatchback, japonské miniauto nebo elektrické SUV, i to jsou modely, které na českém trhu v roce 2019 měly jen pár prodaných exemplářů.
Rok 2019 je za námi, a tak je ideální doba ho bilancovat. Na českém trhu s novými automobily příliš úspěšný nebyl – z různých důvodů registrace meziročně klesly o 4,4 procenta. Na nejprodávanější auta a značky jsme se už zaměřili, stejně jako na nejlepší auta v jednotlivých segmentech, nyní tak nastává se podívat na opačný konec tabulek statistik. Které modely byly na chvost pořadí?
Když se podíváme na konec tabulek statistik Svazu dovozců automobilů, najdeme hned několik modelů, který za celý rok 2019 mají na svém kontě pouhý jeden registrovaný exemplář. Konkrétně jde o Peugeot Partner, Mercedes-Benz GL a tři Alpiny – XD3, 7 a 3.
Ve všech případech ale tak nízká čísla lze vysvětlit. Osobní Peugeot Partner se už neprodává – nahradil ho Peugeot Rifter, stejně tak už nenajdeme v české nabídce Mercedes-Benz GL – tenhle model se už od roku 2016 prodává jako GLS – ten má za loňský rok na českém trhu na svém kontě 121 registrací.
Alpina je pak sportovní značka, u níž jsou nízká čísla registrací logická. I proto jsme do tabulky nezahrnovali zástupce segmentu sportovních aut – po jednom registrovaném kusu za rok 2019 hlásí třeba i Opel Cascada nebo supersport Ford GT.
Také pouhé dvě registrace Volkswagenu Beetle má svůj důvod – loni byla ukončena jeho výroba a v české nabídce už ho hodnou chvíli nenajdeme. Stejně tak už se u nás oficiálně neprodává Suzuki Celerio (3 registrace) nebo Renault Twingo (4 registrované kousky). Opel Zafira Life (4 kusy) se naopak začala prodávat před koncem roku, a tak zkrátka nestačila nastřádat více registrací. Volkswagen Crafter (5 registrací) zase dominuje v segmentu lehkých užitkových vozidel.
Český trh v roce 2019 – nejméně prodávané modely | |||
Poř. | Model | Prodeje 2019 [ks] | Meziroční rozdíl [%] |
1.-5. | Peugeot Partner | 1 | -99 |
1.-5. | Mercedes-Benz GL | 1 | - |
1.-5. | Alpina XD3 | 1 | -50 |
1.-5. | Alpina 7 | 1 | - |
1.-5. | Alpina 3 | 1 | - |
6. | Volkswagen Beetle | 2 | -94 |
7.-11. | Suzuki Celerio | 3 | -91 |
7.-11. | Maserati Quattroporte | 3 | -63 |
7.-11. | Jaguar XJ | 3 | -70 |
7.-11. | Fiat Punto | 3 | -95 |
7.-11. | DS 3 | 3 | -77 |
12.-13. | Renault Twingo | 4 | -96 |
12.-13. | Opel Zafira Life | 4 | - |
14.-15. | VW Crafter | 5 | - |
14.-15. | Toyota Prius Plus | 5 | - |
Nejméně prodávaná miniauta
Miniautomobily jsou na českém trhu dlouhodobě klesající kategorií, což bylo loni vidět nejen na nejprodávanějších vozech segmentu, ale také na těch nejméně prodávaných. Čtyřem z pěti nejméně prodávaných zástupců segmentu A totiž meziročně klesl počet registrací. Nejhůře tentokrát skončilo Suzuki Celerio s pouhými třemi registrovanými kusy, což je způsobeno tím, že se u nás už tento vůz oficiálně neprodává. To platí i pro Renault Twingo (4 registrované kousky) a Opel Adam (30 evidovaných kusů).
Nejméně prodávané minivozy | |||
Poř. | Model | Prodeje 2019 [ks] | Prodeje 2018 [ks] |
1. | Suzuki Celerio | 3 | 35 |
2. | Renault Twingo | 4 | 98 |
3. | Opel Adam | 30 | 65 |
4. | Smart Forfour | 32 | 18 |
5. | Smart Fortwo | 38 | 42 |
Nejméně prodávaná malá auta
Ukončené modely jsou na chvostu rovněž v segmentu malých automobilů. DS 3, ani Fiat Punto už se neprodávají – první byl nahrazen malým SUV DS 3 Crossback (ten je mimochodem na poslední příčce ve své kategorii), druhé zatím na případného nástupce čeká. To Renalut Zoe se pořád prodává, osm registrovaných kusů (stejně jako v roce 2018) ale naznačuje, že malý elektromobil se u nás hitem zatím nestal. Že by zákazníci čekali na druhou generaci, která odhalila svůj ceník v listopadu? Mezi nejhoršími byly tentokrát rovněž Ford Ka+ nebo Kia Soul. Korejský model mimochodem čeká na novou generaci, která bude u nás nabízena výhradně jako elektromobil.
Nejméně prodávané malé vozy | |||
Poř. | Model | Prodeje 2019 [ks] | Prodeje 2018 [ks] |
1.-2. | DS 3 | 3 | 13 |
1.-2. | Fiat Punto | 3 | 65 |
3. | Renault Zoe | 8 | 8 |
4. | Suzuki Baleno | 24 | 69 |
5. | Kia Soul | 29 | 112 |
6. | Audi A1 | 47 | 54 |
7. | Ford Ka+ | 78 | 395 |
Nejméně prodávaná kompaktní auta
Nižší střední třída zůstává nejpopulárnější kategorií na českém trhu (pokud nepočítáme SUV jako celek), někdo ale musí být poslední i v tomto segmentu. Tentokrát to byl Volkswagen Beetle s dvěma registrovanými kousky, což však bylo zdůvodněno ukončením produkce tohoto retro modelu. Mezi nejhoršími však podobně jako v předchozích letech zůstává Toyota Prius (7 registrací), Lexus CT (9) nebo Alfa Romeo Giulietta (22). Moc zákazníků si u nás nenachází ani kompaktní duo Subaru – Impreza hlásí 33 registrací, loni modernizovaný Levorg jen o pět více. Oba vozy si tak proti roku 2018 pohoršily.
Nejméně prodávané vozy nižší střední třídy | |||
Poř. | Model | Prodeje 2019 [ks] | Prodeje 2018 [ks] |
1. | VW Beetle | 2 | 93 |
2. | Toyota Prius | 7 | 14 |
3. | Mitsubishi Lancer | 8 | 88 |
4. | Lexus CT | 9 | 13 |
5. | Alfa Romeo Giulietta | 22 | 28 |
6. | Volvo V40 | 39 | 110 |
7. | Subaru Impreza | 33 | 50 |
8. | Seat Toledo | 37 | 212 |
9. | Subaru Levorg | 38 | 78 |
10. | Mini Clubman | 56 | 71 |
Nejméně prodávané vozy střední třídy
Mezi nejméně prodávaná auta střední třídy s jen několika registrovanými kusy ročně na českém trhu dlouhodobě patří Lexus IS nebo Jaguar XE, které v tomto žebříčku nechybějí ani za rok 2019. Japonec hlásí 13 registrovaných kusů, Brit 21 exemplářů. Nejhorší ale byla Alpina 3, sportovní verze BMW 3 se svébytnými znaky, s jediným registrovaným kouskem podle statistik SDA. Mezi nejhorší se v roce 2019 propadla i Toyota Avensis, z důvodu ukončení prodeje.
Nejméně prodávané vozy střední třídy | |||
Poř. | Model | Prodeje 2019 [ks] | Prodeje 2018 [ks] |
1. | Alpina 3 | 1 | - |
2. | Lexus IS | 13 | 11 |
3. | Toyota Avensis | 15 | 216 |
4. | Jaguar XE | 21 | 13 |
5. | Kia Stinger | 34 | 49 |
Nejméně prodávaná malá SUV
Malá SUV jsou rostoucím segmentem, také v jejich případě ale některé modely musejí být nejhorší. Tentokrát to bylo již zmíněné DS 3 Crossback, prémiový model francouzské značky Skupiny PSA. Novinka v nabídce dosáhla na 20 registrovaných kusů. Následuje Suzuki Jimny s 65 registracemi – malý offroad zkrátka nikdy nebude trhač prodejů, zvlášť když jeho dostupnost je kvůli ohromnému zájmu na jiných trzích omezená. Mezi nejhorší se propadl také Nissan Juke se 170 registrovanými kusy – malé SUV s kontroverzním vzhledem zestárlo, přičemž loni představená druhá generace rozjede své prodeje teprve až letos.
Nejméně prodávaná malá SUV | |||
Poř. | Model | Prodeje 2019 [ks] | Prodeje 2018 [ks] |
1. | DS 3 Crossback | 20 | - |
2. | Suzuki Jimny | 65 | 76 |
3. | Audi Q2 | 122 | 170 |
4. | Mini Countryman | 142 | 297 |
5. | Nissan Juke | 170 | 682 |
6. | Fiat 500X | 194 | 337 |
7. | Jeep Renagade | 258 | 157 |
Nejméně prodávaná kompaktní SUV
Alpina má svého zástupce na chvostu také v kategorii kompaktních SUV, model XD3, alias upravené BMW X3. U sportovně laděného vozu jsou nicméně nízká prodejní čísla logická, i proto je i Cupra Ateca mezi nejméně prodávanými vozy segmentu – za rok 2019 má na svém kontě 31 registrovaných kusů. Nízká čísla hlásí také elektrická SUV – Mercedes EQC hlásí 11 registrovaných kusů, Jaguar I-Pace 47 exemplářů.
Nejméně prodávaná kompaktní SUV | |||
Poř. | Model | Prodeje 2019 [ks] | Prodeje 2018 [ks] |
1. | Alpina XD3 | 1 | 2 |
2. | Mercedes EQC | 11 | 0 |
3. | Cupra Ateca | 31 | 1 |
4. | Lexus UX | 43 | - |
5. | Jaguar I-Pace | 47 | 108 |
6. | DS 7 Crossback | 54 | 15 |
7.-8. | Jaguar E-Pace | 67 | 84 |
7.-8. | Porsche Macan | 67 | 42 |
9. | Alfa Romeo Stelvio | 79 | 85 |
10. | Jeep Cherokee | 80 | 71 |