Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

TEST Citroën C4 1.2 PureTech vs. Fiat Tipo Cross 1.0 FireFly – Něco mezi klasikou a SUV

Leoš Káňa
Diskuze (68)

Připadají vám klasické kompaktní hatchbacky nízké a SUV zase zbytečně přerostlá a drahá? Hledáte něco mezi nimi? Našli jsme zajímavou alternativu v podobě lehce zvýšených modelů Citroën C4 a Fiat Tipo Cross.

Dojem, cena, prostor


Móda oplastovaných verzí klasických osobních vozidel, které lákají na bytelnější vzhled a někdy i zlepšené schopnosti na nezpevněných silnicích, není nic nového. Kompaktní segment nám již delší dobu zkrášlují Škoda Octavia Scout nebo Volkswagen Golf Alltrack. A nedávno se k nim přidaly i Ford Focus Active nebo Toyota Corolla Trek. Jenže až na ford jde vždy pouze o provedení kombi. Tradiční hatchbacky stály dlouho opodál.

Letos se však objevily dokonce dva modely, které to chtějí změnit. Citroën začal prodávat nový hatchback C4, který má však blízko crossoverům a navazuje tak spíš na originální C4 Cactus. Fiat zase zmodernizoval tipo a s ním představil i zajímavé provedení Cross.

Růstové hormony

Délkou oba vozy zapadají mezi hatchbacky nižší střední třídy, ale směrem nahoru povyrostly takovým způsobem, že se spíše blíží tradičním crossoverům. Vždyť Citroën C4 je vysoký 1525 mm, Tipo Cross dokonce 1556 mm. Musíme ale uznat, že ani jedno z vozidel nepůsobí přerostle nebo nesourodě. Citroënu v tom pomáhá silueta karoserie. Se splývavou zádí totiž vypadá jako čtyřdveřové kupé na chůdách. Francouzi ukázali, že se experimentování nebojí. Na tradiční masku Citroënu – vodorovné chromované lišty uprostřed tvořící logo – po stranách navazují jakási motýlí křídla s diodovými světlomety, nad nimiž leží pásky denního svícení. Při přímém srovnání s fiatem je vidět, jak je přední část C4 mohutná a vysoká, na což navazují i vysoké boky kontrastující s úzkým prosklením. Boční masu umně rozbíjejí zajímavé prolisy třeba v předních dveřích, velké výřezy podběhů, aby se do nich vešla obrovská kola s atypickým rozměrem 195/60 R18, a plastové lemy blatníků, prahů i spodních částí nárazníků. Divoce vypadá také zadní část s dvojicí koncovek výfuku či rozdělenými světly, dotvářející výstřednost vozu. Jenže k ní máme zásadní praktickou výhradu – spoiler dělící zadní okno omezuje výhled dozadu a znemožňuje instalaci stěrače.

Fiat po modernizaci lehce omládl, na čemž se podílí znak z písmen, protáhlejší maska a pásek denního svícení světlometů LED – pro cross standard. Tradiční linie je však hodně konzervativní a vlastně ničím nezaujme. Alespoň že ji oživují plastové ochranné panely ve spodní části a kolem podběhů, stříbrná zrcátka nebo střešní ližiny. Světlá výška modelu Tipo Cross vzrostla o 37 mm (187mm), a to díky přepracovanému zavěšení kol, novým ráfkům a pneumatikám. Větší kola mají i s plášti průměr 66,9 cm, u běžného provedení je to jen 63,2 cm.

Z jiné doby

Generační rozdíly jsou patrné i uvnitř. Citroën se prezentuje svěžím stylem, jehož základ tvoří jednoduchý, odlehčený tvar palubní desky. Ta navíc navazuje na výplně dveří, s nimiž vytváří jednolitý celek. O oživení se starají detaily v podobě vystouplých výdechů po stranách, středového panelu, nad nímž stojí 10“ dotyková obrazovka, nebo blok k ovládání klimatizace. V palubce se trochu ztrácí barevný digitální přístroje s úhlopříčkou 5,5“. Pro zobrazování základních informací ale dostačuje. Potěší dvojitý box na odkládání drobností na středovém tunelu s dvojicí vstupů USB, z nichž jeden je klasický, druhý USB-C.

Uvnitř fiatu se vracíme zpět tak o deset let. Barokně bachratá palubní deska s okrasnou stříbrnou lištou už trendy není, což může být i dobrá zpráva. Vnitřek až tolik nezasáhla digitalizace, takže všechny ovladače jsou tam, kde mají být. Ale i tak cross dostal 7“ barevnou obrazovku pro přístrojový panel. Řešení je však takové polovičaté, protože zabírá jen prostřední část. Na jedné straně je klasický otáčkoměr, na druhé palivoměr, a přestože se ve Fiatu snažili, nějak to jako celek neladí. Alespoň že na displeji můžete nastavit různá zobrazení.

Při prvním setkání s novým C4 se nám nezamlouvala materiálová roztříštěnost ani struktura tvrdých plastů. Jenže fiat je na tom v tomto směru ještě hůře. Přestože je jeho palubní deska nahoře měkčená, nepůsobí příliš hodnotně. Je to také vidět na výplních dveří, které vypadají až lacině.

Svět motorů 26-27 Svět motorů 26-27

Bohatá nadílka

Jak ukazuje testovaná dvojice, zajímavé modely nemusejí být zbytečně předražené. Citroën si základní provedení 1.2 PureTech (75 kW) ve výbavě Live cení na 369.900 Kč, Fiat chce za Tipo 1.0 FireFly (74 kW) 345.900 Kč. Oba tak patří mezi nejlevnější kompaktní hatchbacky. Zvýšené provedení Tipo City Cross startuje se stejným motorem na částce 395.900 Kč, ale vzhledem k dodatku „City“ jde pouze o ochuzené provedení. Plnohodnotný model Cross se všemi vychytávkami stojí 435.900 Kč. Ani u citroënu jsme ale nemohli vzít základní model, protože prodej slabší zážehové dvanáctistovky se teprve rozběhne. Sáhnout jsme tedy museli po silnější variantě tohoto agregátu s výkonem 96 kW, která se však váže k bohatší výbavě Feel, a tedy ceně 444.900 Kč – aktuálně levnější C4 nekoupíte. Oba vozy tak stojí přibližně stejně, takže jsou dobře porovnatelné. Díky tomu, že nejde o základní verze, prezentují se velmi slušnou výbavou, zahrnující řadu bezpečnostních systémů včetně hlídání jízdních pruhů, nouzového brzdění nebo čtení dopravních značek. Také dostanete automatickou klimatizaci, elektrické ovládání všech oken, tempomat, kožený volant, zadní parkovací čidla, digitální přístrojový štít nebo přední světlomety LED. Samozřejmostí je i velký displej multimediálního systému se zrcadlením mobilů, který má u citroënu úhlopříčku 10“ a ve fiatu 7“. Oběma vozům jsme proto vylepšili známku o půl bodu. Tipo navíc přidává i litá kola či vestavěnou navigaci. Vymazleného Itala tak můžete mít podstatně levněji, než kolik byste museli dát za stejně velké SUV.

Pořizovací náklady Hyundai i30 1.5 CVVT (81 kW) (eatlon) Citroën C4 1.2 PureTech (96 kW) Fiat Tipo Cross 1.0 FireFly (74 kW)
Základní cena 339 990 Kč (Start) 444 900 (Feel) 435 900 (Cross)
Cena verze Světa motorů 349 990 Kč (Start Plus) 444 900 (Feel) 435 900 (Cross)
Výbava verze Světa motorů Čelní, boční a hlavové airbagy, rádio s bluetooth handsfree, připojení USB nebo SD, výškově a podélně stavitelný volant, dálkově ovládané centrální zamykání, manuální klimatizace, elektrické ovládání předních oken a vnějších zrcátek, palubní počítač.
POROVNÁNÍ DOSTUPNÉ VÝBAVY
Automatická klimatizace Ne Ano Ano
Přední světlomety LED Ne Ano Ano
Přední mlhová světla Ano Ano Ano
Vyhřívání předních sedadel/volantu Ne/Ne 9900 Kč/3500 Kč 6000 Kč/Ne
Park. senzory vzadu/vpředu/kamera Ne/Ne/Ne Ano/47 900 Kč*/8900 Kč Ano/Ano/6000 Kč
Sledování mrtvého úhlu Ne 47 900 Kč* 8000 Kč
Litá kola Ne Ne Ano
Kožený/multifunkční volant Ne/Ano Ano/Ano Ano/Ano
Navigace Ne 13 500 Kč Ano
Dešťový a světelný senzor Ne/Ano Ano/Ano Ano/Ano
Tempomat/adaptivní Ano/Ne Ano/47 900 Kč* Ano/Ano
Bezklíčkový vstup/startování Ne/Ne 18 500 Kč 12 000 Kč
Metalíza 16 900 Kč 1 5 000 Kč 16 000 Kč
Porovnání cen 349 990 Kč (100 %) 444 900 Kč (o 27 % horší) 435 900 Kč (o 24 % horší)
Známka** 1,00 2,00 1,50
POŘADÍ   2. 1.
* Součástí paketu Drive Assist Plus, ** známka za cenu, výbavu a servisní náklady

Bez potíží

Zvýšenou stavbu hatchbacků ocení cestující zejména při nastupování. Sedadla jsou ukotvená výše nad vozovkou, takže nezapadnete příliš hluboko a při vystupování se nemusíte plazit ven. Pro starší a méně pohyblivé osoby jde o jednu z důležitých vlastností a oba vozy v tomto směru můžeme vřele doporučit. Přesto jsme si všimli drobných nedostatků. Citroën skvěle vyřešil dveře. Po vzoru terénních automobilů a SUV zakrývají ve spodní části prahy, které zůstávají čisté, a tak se o ně neušpiníte. Na druhou stranu jsou ale prahy neuvěřitelně masivní, vysoké a široké, takže je při nastupování musíme nezvykle překračovat. Tipo je v tomto směru mnohem přívětivější, jenže ani ono není bez chybičky. Stříbrné prahové nástavce nejsou ničím chráněny, rychle se znečistí a trčí hodně do strany. Když sedíte uvnitř a dáte nohu ven při snaze vystoupit, máte jistotu, že se o ně nohavicemi otřete.

Všude dobře

Prostorově jsou na tom přibližně stejně a patří mezi lepší část kompaktních hatchbacků. Vzdušné kabiny zajišťují dostatek místa cestujícím ve všech místech a například prostorem nad hlavou jsou si rovny. Dokonce i citroën se zvažující se střechou a splývavou zádí umožní dozadu v klidu usednout i osobám výšky kolem 190 cm. Rozdíly vidíme jen v podélném směru a šířce. Citroën těží z povedené platformy CMP a rozvoru 2670 mm. Více místa mezi nápravami znamená, že jsme vzadu naměřili o 3 cm volnějšího prostoru před koleny. Fiat je naopak o nějaký ten centimetr širší.

Drobnou výtku máme u C4 k pozici za volantem, který bychom potřebovali ještě maličko přitáhnout k sobě. Ani s předními sedadly nejsme úplně spokojeni. Rozměrově jim sice není co vytknout, ale plochý tvar se už nenosí. I proto musejí být výplně hodně měkké, aby se v nich řidič cítil příjemně. Po první krátké zkušenosti nám připadají maximálně pohodlná, protože se do nich zaboříme.

Jenže delší jízda ukazuje, že jsou poddajná až moc a chybí jim jakékoliv boční vedení. Při dynamičtější jízdě tělo nepodrží téměř vůbec. Ve fiatu je výplň sedadel podstatně tužší, přesto i díky nastavitelné bederní opěrce také zajišťují slušný komfort. Podstatný rozdíl vidíme ve výraznějších bočnicích, které lépe zafixují tělo. Snad jen přední sedáky by mohly být delší a širší.

Litry pod drobnohledem

Podélný rozdíl mezi citroënem a fiatem má vliv i na velikost zavazadelníku. Natažený interiér C4 ubírá centimetry za zadními opěradly, tipo tam naopak ztrátu dohání. Výškou pod plato nebo šířkou mezi podběhy jsou na tom stejně, rozdíl představuje právě hloubka. Fiat Tipo se tak s 440 litry řadí mezi premianty segmentu, citroën míří s 380 litry do průměru. U obou se nám líbí pravidelný a dobře využitelný tvar, samozřejmostí je možnost sklopení zadních opěradel – maximální přepravní kapacitu ale fiat nezveřejňuje. Ten má potom i nevýhodu v tom, že nenabízí dvojitou podlahu, takže na ložné ploše vznikne velký schod.

To C4 má dvojitou podlahu od výbavy Feel, tedy testované motorizace, ve standardu. Líbí se nám i kapsy po stranách, kam lze uložit drobné předměty. Jenže ani v případě Francouze není vše ideální. Pod podlahou totiž nemůže mít náhradní kolo – dokonce ani dojezdové. U fiatu se za rezervu připlácí 2500 Kč. Přístup do kufru je díky velkým vstupním otvorům u obou vozidel dobrý, ale manipulaci se zavazadly u nich ztěžují vysoké nakládací hrany. V případě citroënu musíte kufry zvedat do 72 cm, u fiatu dokonce do 76 cm.

Údaje o testovaných vozidlech Citroën C4 Fiat Tipo Cross
Místo podélné/před koleny zadního cestujícího (cm) 173/13 171/10
Výška interiéru nad sedákem P/Z (cm) 93-101/93 93-100/92
Místo nad hlavou cestujícího P/Z (cm) 8-16/8 8-15/7
Šířka interiéru v loktech P/Z (cm) 143/144 149/149
Šířka interiéru v ramenou P/Z (cm) 134/133 136/135
Délka x šířka sedáku u řidiče/zadního pasažéra vlevo (cm) 51 x 49/46 x 49 49 x 47/47 x 51
Rozměry opěradla řidiče (délka x šířka) (cm) 63 x 51 61 x 51
Průchodnost zavazadlového prostoru (výška x šířka) (cm) 81 x 101 74 x 109
Výška dolní hrany kufru/průchozí výška pod 5. dveřmi (cm) 72/186 76/194

Motor, jízda


Omezený výběr

Nízkoobjemové přeplňované tříválce již několik let představují v segmentu nižší střední třídy základní zážehové motorizace. Jinak tomu není ani u francouzsko- italské dvojice. Citroën sice u modelu C4 v ceníku nabízí jednotku 1.2 PureTech s výkonem 75 kW, která by krásně pasovala k litrovému agregátu fiatu, ale v Česku se ještě neprodává (koupit si zatím můžete varianty s dvanáctistovkou o výkonu 96 kW, nebo dokonce 115 kW). To v případě fiatu se ani o jiném benzinovém motoru neuvažuje. Po faceliftu mu zbyl jen 1.0 FireFly s výkonem 74 kW. Divíme se, že mu Italové nedopřáli i silnější variantu. Ta má například v modelu 500X výkon 88 kW, a hlavně šestistupňovou manuální převodovku. Je to škoda, protože zákazník si nemá z čeho vybírat a silnější agregát by tipu slušel.

Hlavně klid

Předností italského litrového tříválce je zejména kultivovanost nebo dobré odhlučnění. Běží totiž klidně jako čtyřválce a neprodukuje žádné chvění, které by přecházelo do některé části vozu. V zátahu a otáčkách má spíš jadrnější zvuk jako starší čtyřválce. Zkrátka žádný vysavač. Motor se zvedá od 1500 otáček, kdy nastupuje maximální točivý moment 190 Nm, a pak lineárně táhne až do nějakých pěti. Následně začíná uvadat a v šesti tisících zasáhne omezovač. Je ale pravda, že do takových výšek není nutné tříválec hnát. Léty prověřenou francouzskou dvanáctistovku také není potřeba příliš vytáčet, byť se jí vysoké otáčky zamlouvají mnohem více – i kolem šesti tisíc má elánu dostatek. Od volnoběhu nám však připadá o něco línější. Jenže je to jen zdání, protože jeho zátah a turboefekt kolem 1700 min-1 jsou mnohem důraznější než u fiatu. Potom jede jako z partesu. Na volnoběh je však trochu drnčivější a také rozechvěje volant. Při konstantní plynulé jízdě si ale také jen ševelí jako fiat.

Nerovný boj

Vzhledem k velkým rozdílům ve výkonu a točivém momentu nám bylo od začátku jasné, že C4 bude mít v dynamice navrch. A měření to jen potvrdila. Citroën téměř v každém okamžiku okamžitě reaguje na povel plynu a zrychluje. Jen při měření pružnosti z 80 na 120 km/h na šestku zpočátku lehce zaváhal, protože se musel roztočit z nějakých 1650 min-1.

Fiat v pružnosti nestačil, ale rozhodně nemůžeme říct, že by nás zklamal. Právě naopak. Vzhledem k použití pětistupňové manuální převodovky je například čtyřka o něco delší než u citroënu. V kombinaci se slabším motorem jsme předpokládali, že rozdíl bude výraznější. A se zařazenými nejvyššími rychlostmi se fiat držel také statečně.

Chybějící šestka nám u tipa chyběla při měření spotřeby. Na pětku při 130 km/h točí zbytečně moc, tedy 3000 otáček. Jezdili jsme převážně po dálnicích. Výsledných 5,9 l/100 km považujeme za adekvátní, a hlavně je to jen o deci více, než kolik slibuje výrobce. O spotřebě nelže ani Citroën, protože C4 zvládlo test dokonce o deci méně, než je v technických údajích – 5,3 l/100 km.

Údaje o testovaných vozidlech Citroën C4 1.2 PureTech (96 kW) Fiat Tipo Cross 1.0 FireFly (74 kW)
Motor, ventilový rozvod přepl. benzinový R3,DOHC přepl. benzinový R3, DOHC
Zdvihový objem (cm3) 1199 999
Největší výkon (kW/min-1) 96/5500 74/5000
Největší točivý moment (Nm/min-1) 230/1750 190/1500
Převodovka 6° manuální 5° manuální
Délka x šířka x výška (mm) 4360 x 1800 x 1525 4386 x 1802 x 1556
Rozvor náprav, rozchod kol P/Z (mm) 2670, 1545/1560 2638, 1542/1543
Světlá výška (mm) 156 187
Standardní pneumatiky 195/60 R18 215/55 R17
Provozní/užitečná hmotnost (kg) 1322/488 1335/500
Nejvyšší hmot. nebrzděného/brzděného přívěsu (kg) 660/1200 500/1500
Objem zavazadl. prostoru základní/maximální (l) 380/1250 440/-
Objem nádrže paliva (l) 50 50
Nejvyšší rychlost (km/h) 208 183
Zrychlení z 0 na 100 km/h (s) 8,9 12,2
Emise CO2 (g/km) 122 130
Kombinovaná spotřeba dle WLTP (l/100 km) 5,4 5,8
NAMĚŘENÉ HODNOTY
Pružnost na 4. rychlostní stupeň (60-100 km/h) (s) 7,1 9,6
Pružnost na 5./6. rych. stup. (80-120 km/h) (s) 10,0/13,3 15,2/-
Otáčky na nejvyšší rychl. stupeň při 130 km/h podle GPS (min-1) 2700 3000
Brzdná dráha z rychlosti 100 km/h (m) 39,2 37,7
Skutečná rychlost při 50/90/130 km/h (km/h) 46,7/86,9/125,7 48,6/88,2/127,9
Naměřená kombinovaná spotřeba paliva (l/100 km) 5,3 5,9

Různá nastavení

Díky zvýšené světlé výšce vozů se nemusíte obávat polních a lesních cest ani menších terénních překážek, jenže u nás se stejně budou pohybovat hlavně na klasických asfaltových silnicích.

Citroën potvrzuje pověst výrobce, jenž chce posádce dopřát co nejvyšší komfort. Plavným projevem si posádku většinu jízdy hýčká a nad kvalitní vozovkou se ladně nadnáší. Při běžném cestování jezdí nesmírně příjemně. Nemá však sportovní ambice. Když trochu přitlačíme na pilu, začne být trochu rozevlátý, a na nerovnostech v zatáčce občas odskočí. Musíme ale hned dodat, že působí stabilněji než při našem prvním setkání. Vznětové provedení s automatem, testované začátkem roku, bylo o něco těžší na předek a také jezdilo na zimních pláštích.

Na tipu je znát, že bylo vyvíjeno s ohledem prodeje do méně rozvinutých asijských a afrických zemí. Fiat proto věnoval velkou pozornost výdrži a bytelnému podvozku, který musí zvládnout i hrubší povrch a zacházení. Cross je ještě tužší a odolnější. Chvěje se i na drobnějších nerovnostech, na druhou stranu zvládá podstatně lépe větší hrboly a výmoly. Odfiltruje je s větší grácií než citroën, u nějž častěji rázy pronikají do skeletu vozu. Na limitu si tlumiče C4 neumějí zcela poradit s většími dírami a při přejezdech retardérů je potřeba hodně zpomalit. Tipo se na nich jen zhoupne a jede dál.

Nikam nespěchat

Z pohledu stability jsou vozy přibližně na stejné úrovni. Tedy žádný zázrak, ale ani propadák. Mezi kužely se při vyhýbacím manévru fi at mnohem méně naklání, což nám přišlo sympatičtější. Citroën na vnější přední kolo zaklekne podstatně více a následně se houpe ze strany na stranu – tady se také plně projevuje nedostatečná boční opora sedadel. Přirozenou nedotáčivost včas zkrotí elektronická stabilizace. Ta zasahuje u obou celkem brzy a dává o sobě přiměřeně vědět. Přilnavost kol je však podobná a zvolenou trajektorii drží oba vozy jistě. O přílišné hbitosti ani okamžité sportovní reakci však nemůže být řeč. Náhlá změna směru není silnou stránkou ani jednoho. Řízení citroënu sice pracuje rychle a přesně, jenže chvilku trvá, než se do potřebného azimutu přehoupne karoserie. Fiat má opačný problém. Auto by díky tuhému podvozku rádo hbitě obkroužilo kužel, pomalé a odtažité řízení mu to však nedovolí.

Závěr


Závěr

Dva kompaktní hatchbacky, které se terénním pojetím vymykají zaběhnutým pořádkům, mají co nabídnout. Vypadají festovně a díky výše ukotveným sedadlům zjednodušují nastupování i vystupování. Při srovnatelné ceně bychom sáhli po Citroënu C4, jenž přiváží mix extravagantních tvarů a zajímavých nápadů. Líbí se nám prostorná kabina i komfort podvozku při cestování pohodovým tempem. Kladné body sbírá i za silnější motor a nižší spotřebu. Ale fiat v dynamice rozhodně nepropadl, přestože se musí spokojit s výrazně nižším výkonem. Soužití s ním může být i příjemnější díky plynulejšímu zátahu. Pro starší řidiče, kteří preferují praktickou stránku před moderním kabátkem a digitálními technologiemi, může být zase jasnou volbou Tipo Cross s velkým kufrem, kabinou a pohodlnými sedadly.

Hodnocení (za testované oblasti se uděluje známka od 1 do 5 ve vztahu ke konkurentům) Citroën C4 1.2 PureTech (96 kW) Fiat Tipo Cross 1.0 FireFly (74 kW)
DOJEM
Design 1,50 2,50
Dílenské zpracování 2,00 3,00
PROSTOR A POHODLÍ
Prostornost 1,50 1,50
Sedadla 3,00 2,00
Zavazadelník a variabilita 2,50 1,50
Ovládací prvky 2,00 1,50
MOTORY A ZPŘEVODOVÁNÍ
Dynamika 1,50 3,00
Pružnost 1,50 2,50
Spotřeba 1,50 2,00
JÍZDA
Řazení 2,00 2,00
Řízení 2,00 2,50
Brzdy 2,00 1,50
Ovladatelnost 2,50 2,00
Jízdní komfort 1,50 2,50
CELKEM
Výsledná známka 1,93 2,14
Závěrečné pořadí 1. 2.
POŘADÍ 1. Citroën C4 1.2 PureTech (96 kW) 2. Fiat Tipo Cross 1.0 FireFly (74 kW)
PLUSY Dynamika a spotřeba motoru Velký interiér a kufr
  Velký vnitřní prostor Kultivovaný motor
  Atraktivní design Bytelný vzhled
  Komfortní podvozek Vyšší světlá výška
MINUSY Příliš měkká sedadla bez opory Omezený jízdní komfort
  Průměrný kufr Slabší dynamika
  Nižší jistota podvozku Méně přesné řízení
  Absence zadního stěrače Levně působící interiér
PRŮMĚR CELKEM 1,93 2,14

Jak známkujeme

Známky se odvíjejí od nejlepšího auta v dané kategorii a hodnoceném parametru. Měřitelné veličiny známkujeme podle odstupu od lídra. Nově hodnotíme po půl stupních. Do 5 % ztráty přidělujeme ještě známku 1,00, dále je stupnice po 10 %. Za odstup 5 až 15 % dáváme 1,50, za 15 až 25 % 2,00 atd. Příklad: Nejlevnějším kompaktním hatchbackem s benzinovým motorem o výkonu mezi 74 až 96 kW a výbavou dle Světa motorů je Hyundai i30 1.5 CVVT (81 kW) Start Plus za 349.990 Kč. Dostává tedy jedničku, stejně jako auta s cenou do 367.490 Kč. Za cenu od 367.491 Kč do 402.489 Kč udělíme známku 1,50 atd. Podobně postupujeme i při subjektivním hodnocení (vzhled, zpracování), vždy vyčíslujeme odstup od nejlepšího. Známku můžeme dále upravit, pokud chceme zohlednit například extrémně bohatou výbavu, nadstandardní záruku a podobně. Známka za oddíl Cena a výbava není součástí celkového hodnocení! Jedná se o samostatnou disciplínu.

Zobrazit celý článek
Leoš Káňa
Diskuze (68)

Doporučujeme

26. 7. 2021 09:09
Výbava
Rád bych se zeptal, jak jsou na tom s audio výbavou. Jestli potřebuje zařídit nové autorádio, třeba tady: https://www.2din.cz/…toradia-citroen/ nebo to nebude třeba.
Avatar - Tielman
15. 7. 2021 12:29
Re: design - Citrus vede, ale na jak dlouho...
Hned se nečerti chlape. Hovořím o naprosto současných Citroenech. A design by neměl být jazykem sváru, nemyslíš?
Za poslední C5 se se spokojeným mlasknutím i dnes rád otočím...
Avatar - wakantanka
14. 7. 2021 08:05
Re: Tipo cross
áno u C5 Aircross je to lepšie, ale celkovo mi tento štýl k SUV či Crossoverom nesedí a toto sa Citroenu jednoznačne nepodarilo.
12. 7. 2021 16:12
Re: Re: něco mezi SUV?
Správně je vzít naftu-stojí stejně jako hybrid a po dálnici v předpisové 130 jede za 4l(1.6d od VAg)
Avatar - lamal
12. 7. 2021 14:48
Re: Proč ne? Levnější než Fabia, když porovnáme 6ti kvalty.
Liter o tom vykone je pri 130 s 3000ot uplne v pohode, podstatna je spotreba nie ? Ta je dobra, pokial chce niekto motorizaciu vyslovene dialnicnu ma tam 2x diesel. Myslim, ze aj vzhladom na zivotnost motora je tych 3000ot na dialnici len dobre.