Prohlédněte si vozidla Tatra Phoenix pro komunální služby

 

Vozidla značky Tatra jsou pro nejrůznější úkoly v komunálních službách využívána desítky let. V současnosti kopřivnická automobilka nabízí pro tyto účely v první řadě zástupce modelové řady Phoenix.

První nákladní automobil byl v Kopřivnici postaven v roce 1898. Na tento nákladní vůz s dvojicí spřažených motorů značky Benz navázal v roce 1900 parním pohonem vybavený 12místný omnibus. Další užitkový model byl vyroben teprve v roce 1907.

Skutečná sériová produkce nákladních automobilů se rozběhla až v roce 1914 s modely TL 2 a TL 4. Číslice v jejich typovém označení znamenala užitečnou hmotnost. První opravdu sériové nákladní vozy NW zaznamenaly výrobní úspěch především coby vojenská vozidla. Stály však též při zrodu značky Tatra. Právě na jednom z nich se nápis Tatra v březnu roku 1919 objevil.

Během dvacátých a třicátých let dvacátého století představila kopřivnická automobilka a na trh uvedla řadu nákladních vozidel. První velkou legendou mezi nimi se stal model 111, jehož výroba se rozběhla v roce 1942 a byla ukončena v roce 1962. Slavný nákladní automobil se dočkal řady modifikací a byl používán i v komunálních službách, z nichž lze zmínit rozstřikovač roztavené pryskyřice na úpravu prašných vozovek.

Tatra a její nejslavnější nákladní vozidla z minulosti i současnosti

Využití zástupců následujících modelových řad v komunálních službách pak již bylo samozřejmostí. S vozidly modelové řady 815 se pak lze při údržbě silnic a jejich nejbližšího okolí setkat celkem běžně i dnes a nemusí se vždy jednat jen o nejmladší provedení s označením TERRno.1, které v nabídce značky Tatra nahrazuje jeho evoluce v podobě modelové řady Terra.

V současnosti společnost Tatra Trucks a.s. pro nasazení v komunálních službách nabízí poměrně širokou paletu vozidel na základech modelové řady Phoenix.

Tatra a její aktuální modelové řady. Prohlédněte si je ve velké galerii!

Nejvýraznější z nich představují vozidla, která nesou sypače a mohou být osazena sněhovými radlicemi. Z nich lze zmínit například univerzální vozidla Tatra Phoenix Euro 6 pro údržbu komunikací s nástavbou Stratos III od německé společnosti Schmidt, která na podzim loňského roku získala společnost Údržba a správa komunikací se sídlem v Mladé Boleslavi.

Tato vozidla Tatra Phoenix Euro 6 s nástavbou Stratos III jsou vybavena krátkou kabinou s klimatizací a nezávislým topením Airtronic D2. Kvůli lepšímu rozložení hmotnosti a vhodnějším vlastnostem v náročných zimních podmínkách zákazník zvolil provedení podvozku 6x6. K pohonu slouží motory PACCAR MX13 CF EURO 6 s výkonem 340 kW, který je na kola přenášen prostřednictvím manuální převodovky ZF.

Provozní hmotnost vozu činí bezmála 11 tun, přičemž užitečné zatížení přesahuje 19 tun. Sypače jsou vybaveny i konektorem a přípravou pro instalaci sklápěcí korby, což rozšiřuje možnosti jejich využití. Hydraulický systém zahrnuje centrální ovládání z kabiny vozidla a je vybaven hydraulickým pístovým čerpadlem s proměnlivým geometrickým objemem a regulací tlaku.

Tatra Phoenix: Nejmladší hvězda z Kopřivnice v obrovské galerii

Automatický sypač typu Stratos III S 80 VEPN je určený pro posyp suchou solí, zvlhčenou solí a inertními materiály. Ovládání je plně digitální a ve spojení s elektronickou regulací dopravníků sypač dosahuje maximální přesnosti a provozní stálosti parametrů dávky posypu. Taktéž zrnitost a specifické vlastnosti posypových materiálů lze programovat na ovládacím pultu v kabině vozu.

Hmotnost sypače Stratos III je 1665 kg a kapacita nádrží činí tři tisíce litrů či tři tisíce kg posypových látek. Zadní rozmetadlo je výklopné s možností aretace v horní přepravní poloze, přičemž je možné nastavit jeho stopu posypu mimo osu vozidla vpravo a vlevo, a to rovněž přímo na ovládacím pultu v kabině vozidla.

Na přídi dodaných posypových vozů Tatra Phoenix Euro 6 je instalována upínací deska pro sněhový pluh LLV 40. Všechny funkce sněhového pluhu napojeného na hydraulický systém vozidla řidič volí prostřednictvím dálkového ovládání z kabiny, včetně proporcionálního nastavení hydraulického nadlehčování pluhu.

Tatra 815: Prohlédněte si terénní legendu ve všech verzích!

V nabídce společnosti Tatra Trucks a.s. figuruje i Phoenix s konfigurací náprav 4x4, který může být osazen nástavbou pro zimní údržbu silnic. Toto provedení mělo premiéru v roce 2012 a tehdy bylo osazeno sypačem soli SYKO 6HP Hurikán od KOBIT, spol. s r.o., který doplňovala sněhová radlice.

Nyní je dvounápravový Phoenix prezentován v materiálech kopřivnické automobilky s nástavbou SYKO 5H od KOBIT, spol. s r.o. Ta má geometrický objem korby 5,2 m3, kapacitu solankových nádrží 1900 litrů, základní šířku rozhozu dva až osm metrů a pohotovostní hmotnost kolem 1800 kg. Nástavbu může doplňovat sněhová radlice s délkou břitu 3500 mm a pracovní šířkou 2925 mm při natočení.

Tatra 813, která se proslavila jako Kolos a Drtikolka, vyjela před 50 lety

Vedle vozidel osazených nástavbami pro zimní údržbu a sněhovými radlicemi je v komunálních službách využívaná řada dalších zástupců modelové řady Phoenix. Setkat se lze s kropicími nástavbami či rozstřikovači živic, určenými k řízenému nástřiku asfaltových tekutých materiálů nebo emulzí na povrch vozovek nebo na vrstvu kameniva.

Společnost Tatra Trucks a.s. je samozřejmě připravena dokončit ve spolupráci s dodavatelem nástavby vozidlo přesně podle specifických požadavků jeho budoucího provozovatele, ale vedle těchto speciálů nabízí pro komunální služby i relativně standardní jednostranné i třístranné sklápěče s konfiguracemi podvozků 4x4, 6x6 a 8x8.

Tatra 148: Hvězda stavenišť i pískovišť ve velké galerii

Nejmenší ze sklápěčů Tatra Phoenix, vhodných pro komunální služby, má tedy podvozek s konfigurací 4x4, který samozřejmě využívá tradiční kopřivnickou koncepci s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Za krátkou kabinou je usazena nástavba v podobě třístranně sklopné korby s hydraulickým ovládáním a objemem 6 m3. Vozidlo s rozvorem náprav 3700 mm má celkovou délku 6690 mm, šířku 2550 mm a výšku 3240 mm.

Střed v nabídce sklápěčů na podvozku Tatra Phoenix může představovat vozidlo s konfigurací podvozku 6x6, které má za krátkou kabinou usazenu nástavbu v podobě třístranně sklopné korby s hydraulickým ovládáním a objemem 12 m3. Vozidlo s rozvorem náprav 3440+1320 mm má celkovou délku 7760 mm, šířku 2550 mm a výšku 3240 mm.

Na podvozku Tatra Phoenix s konfigurací náprav 8x8 nabízí kopřivnická automobilka i pro komunální služby jednostranný sklápěč, který je osazen korbou od společnosti VS-mont o objemu 18 m3. Tato korba je vyrobena z ocele HARDOX, má hydraulicky ovládané zadní čelo a je kónusového tvaru pro rychlejší vysypání nákladu. Vozidlo s rozvorem náprav 2150+2300+1320 mm má celkovou délku 8840 mm, šířku 2550 mm a výšku 3540 mm.

Tatra 138: Podívejte se, co všechno zvládl legendární dříč i dobrodruh

K pohonu v současnosti nabízených vozidel Tatra Phoenix mohou sloužit přeplňované vznětové šestiválce MX-11 o objemu 10,8 l nebo MX-13 o objemu 12,9 l. Tyto motory splňují emisní normu Euro 6 a jsou k dispozici s výkony 271 až 375 kW.

Společnost Tatra Trucks a.s. uvádí, že doposud nejvíce zástupců modelové řady Phoenix zamířilo do služeb stavebních organizací, využívajících čtvrtinu vyrobených vozidel. Druhá nejpočetnější skupina uživatelů se rekrutuje z oblasti lesnictví, následují zemědělské společnosti a dopravní organizace. Desítky zástupců řady Phoenix byly dodány i těžařům nebo například technickým a komunálním službám. Zapomenout nelze ani na využití jako nosiče jeřábů, kdy si velkou pozornost získal osmikolový exemplář se všemi řiditelnými koly, který byl připraven pro švýcarského zákazníka.

Foto: Tatra Trucks a.s., Auto.cz

Spolupracujeme s TipCars.com
Europarlament bude k Babišově možnému střetu zájmů přijímat usnesení Europarlament bude k Babišově možnému střetu zájmů přijímat usnesení

Poslanci Evropského parlamentu budou ve čtvrtek hlasovat…

Mayová odložila hlasování o dohodě s Evropskou unií o brexitu Mayová odložila hlasování o dohodě s Evropskou unií o brexitu

Proces britského odcházení z Evropské unie se ještě více…

Macron chce zvýšit minimální mzdu, reaguje tak na demonstrace Macron chce zvýšit minimální mzdu, reaguje tak na demonstrace

V reakci na protesty hnutí takzvaných žlutých vest slíbil…

 
 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Škoda Scala dostala vychytávku, kterou ocení úplně každý. Hlavně v zimě Škoda Scala dostala vychytávku, kterou ocení úplně každý. Hlavně v zimě

Vozy Škoda jsou známé pro svá chytrá řešení. Mnohdy…

Škoda Tudor je nejsmutnější koncept české značky. Víte, proč tomu tak je? Škoda Tudor je nejsmutnější koncept české značky. Víte, proč tomu tak je?

Dvoudveřové komfortní kupé na základě Superbu. Tuto bombu…

 

 
Honda Prelude (1978-2001): Legendární japonské kupé debutovalo před 40 lety

Honda Prelude (1978-2001): Legendární japonské kupé debutovalo před 40 lety

Včera

Prelude vlastně patřila do střední třídy, stala se kultem a dodnes má po světě spoustu fanoušků. Dočkala se pěti generací.
Blesk.cz

Stranger Things 3: Byly odhaleny názvy epizod

Stranger Things 3: Byly odhaleny názvy epizod

Netflix zveřejnil teaser video k třetí sérii sci-fi retro seriálu Stranger Things. Odhalil v něm názvy epizod,…

Pacienti s otravou krve z nemocnice ve Frýdlantu: Odškodné až stovky tisíc!

Pacienti s otravou krve z nemocnice ve Frýdlantu:…

Devět pacientů, u nichž v minulých dnech po operaci v soukromé Nemocnici Frýdlant došlo k otravě krve, by mělo…

 

iSport.cz

Bolavá prsa, malé platy i hraní v sukních. Fotbalistky Sparty prolomily tabu

Bolavá prsa, malé platy i hraní v sukních.…

Dělají sport, který milují, ale oproti mužům jsou na tom v některých aspektech mnohem hůř. Fotbalistky Sparty…

Luxusní stáje rostou u O2 areny. Koním staví i sprchy s teplou vodou

Luxusní stáje rostou u O2 areny. Koním staví i…

Pořadatelé parkurové soutěže Global Champions Prague PlayOffs 2018 svádějí boj s časem. Po florbalovém…

 

Reflex.cz

Fotograf šest let sledoval život veverek a výsledek je překvapující. Podívejte se na jedinečné snímky

Fotograf šest let sledoval život veverek a výsledek…

Geert Weggen je nizozemský fotograf zabývající se dokumentováním přírody. Za posledních šest let se však jeho…

Politizace práce tajných služeb. Co horšího si přát?

Politizace práce tajných služeb. Co horšího si přát?

Kontrarozvědce BIS se její výroční zprávou podařilo na týden rozvířit vody nikoliv ve zpravodajské komunitě, jak…