Prohlédněte si aktuální nabídku značky Tatra pro stavebnictví ve velké galerii

 

Vozidla značky Tatra jsou pro nejrůznější úkoly ve stavebnictví využívána desítky let. V současnosti kopřivnická automobilka nabízí stavebním firmám v první řadě zástupce modelové řady Phoenix.

První nákladní automobil byl v Kopřivnici postaven v roce 1898. Na tento nákladní vůz s dvojicí spřažených motorů značky Benz navázal v roce 1900 parním pohonem vybavený 12místný omnibus. Další užitkový model byl vyroben teprve v roce 1907.

Skutečná sériová produkce nákladních automobilů se rozběhla až v roce 1914 s modely TL 2 a TL 4. Číslice v jejich typovém označení znamenala užitečnou hmotnost. První opravdu sériové nákladní vozy NW zaznamenaly výrobní úspěch především coby vojenská vozidla. Stály však též při zrodu značky Tatra. Právě na jednom z nich se nápis Tatra v březnu roku 1919 objevil.

Během dvacátých a třicátých let dvacátého století představila kopřivnická automobilka a na trh uvedla řadu nákladních vozidel, s nimiž začala pronikat i do stavebnictví. První velkou legendou mezi nákladními vozidly značky Tatra se stal model 111, jehož výroba se rozběhla v roce 1942 a byla ukončena v roce 1962. Slavný nákladní automobil se dočkal řady modifikací a byl používán i ve stavebnictví.

Využití zástupců následujících modelových řad 138, 148, 813 a 815 ve stavebnictví pak již bylo samozřejmostí. S vozidly modelové řady 815 se pak lze na stavbách setkat celkem běžně i dnes a nemusí se vždy jednat jen o nejmladší provedení s označením TERRno.1, jejichž výroba byla ukončena poměrně nedávno.

Tatra a její nejslavnější nákladní vozidla z minulosti i současnosti

V současnosti společnost Tatra Trucks a.s. pro stavebnictvím nabízí poměrně širokou paletu vozidel na základech modelové řady Phoenix v provedení Euro 6 s motory PACCAR MX-11 a MX-13.

Video

Za základ nabídky vozidel značky Tatra pro stavebnictví lze považovat třístranný sklápěč 6x6, jehož podvozek samozřejmě využívá tradiční kopřivnickou koncepci s centrální nosnou rourou a výkyvnými polonápravami. Za krátkou kabinou je usazena nástavba v podobě třístranně sklopné korby VS-mont s hydraulickým ovládáním a objemem 12 m3.

Vozidlo s rozvorem náprav 3440+1320 mm má celkovou délku 7760 mm, šířku 2550 mm a výšku 3240 mm. K pohonu může sloužit přeplňovaný vznětový šestiválec MX-11 o objemu 10,8 l i MX-13 o objemu 12,9 l. Tyto motory jsou k dispozici s výkony 271 až 375 kW.

Tatra a její aktuální modelové řady. Prohlédněte si je ve velké galerii!

Společnost Tatra Trucks a.s. na podvozku s konfigurací náprav 8x8 nabízí jednostranný sklápěč, který je osazen korbou od společnosti VS-mont o objemu 18 m3. Tato korba je vyrobena z ocele HARDOX, má hydraulicky ovládané zadní čelo a je kónusového tvaru pro rychlejší vysypání nákladu. K rychlejšímu vysypávání pomáhá také vibrační deska zabudovaná ve spodní části korby.

Vozidlo s rozvorem náprav 2150+2300+1320 mm má celkovou délku 8840 mm, šířku 2550 mm a výšku 3540 mm. K pohonu může sloužit přeplňovaný vznětový šestiválec MX-11 o objemu 10,8 l nebo MX-13 o objemu 12,9 l. Tyto motory jsou k dispozici s výkony 271 až 375 kW.

Tatra Phoenix: Nejmladší hvězda z Kopřivnice v obrovské galerii

Nosič kontejnerů na podvozku Phoenix s konfigurací náprav 6x6 má rozvor 3900+1320 mm. Nástavbu zde představuje hákový nakladač MULTILIFT XR 18S.56 společnosti Contsystem pro přepravu kontejnerů s délkou 4,5 až 6,6 m. Nakladač s úhlem sklopení 50° má nosnost 18 tun a lze jej ovládat z kabiny nebo prostřednictvím vnějšího ovládání.

V tomto provedení uvádí kopřivnická automobilka pro Phoenix celkovou délku 8940 mm bez kontejneru, šířku 2550 mm a výšku 3240 mm. Paleta nabízených pohonných jednotek je pak identická jako u výše zmíněných třístranných a jednostranných sklápěčů s třínápravovými a čtyřnápravovými podvozky.

Tatra 815: Prohlédněte si terénní legendu ve všech verzích!

Automobilový jeřáb na podvozku Phoenix s konfigurací náprav 6x6 má rozvor 3900+1320 mm. Společnost Tatra Trucks a.s. tento stroj představuje s přeplňovaným vznětovým šestiválcem MX-11 o objemu 10,8 l s výkonem 320 kW a osazený nástavbou AD 20 od ČKD Mobilní jeřáby a.s.

Typ AD 20 je určen pro stavební a montážní práce i v těžkém terénu. Tento jeřáb s třídílným teleskopickým výložníkem, disponujícím s nástavcem délkou až 28.800 mm a nosností 20 tun může být vybaven hydraulikou Danfoss s joysticky. Tatra Phoenix 6x6 s tímto jeřábem má celkovou délku 10.660 mm, šířku 2550 mm a výšku 3930 mm.

Tatra 813, která se proslavila jako Kolos a Drtikolka, vyjela před 50 lety

Univerzální dokončovací stroj na podvozku Phoenix 6x6 s rozvorem náprav 3900+1320 mm může být osazen motorem MX-11 o výkonu 271, 291 nebo 320 kW a nese nástavbu UDS 214, kterou dodává společnost Cestné a stavebné mechanizmy Tisovec, a.s. Vozidlo s touto nástavbou má celkovou délku 10.003 mm, šířku 2550 mm a výšku 3980 mm.

K přednostem tohoto spojení patří skutečnost, že strojník může ze své kabiny ovládat samotný stroj, dále podpěry vozidla a především řízení i posun vozidla na krátké vzdálenosti při výkopových a jiných terénních pracích, což znamená, že v kabině nemusí být přítomen řidič.

Výsuvné rameno s vyložením až 13,1 m při použití třímetrového prodloužení, může být kromě standardní lžíce o objemu 0,63 m3 osazeno dalšími přídavnými zařízením, jako jsou lžíce na trhání dlažby, profilové či drenážní lžíce, radlice, zhutňovací válce, rozrývací nože, řezače asfaltu, kleště na balvany či hydraulické vidle.

Tatra 148: Hvězda stavenišť i pískovišť ve velké galerii

Mobilní míchač Liebherr na podvozku Phoenix 6x6 s rozvorem náprav 3440+1320 mm může využívat přeplňovaný vznětový šestiválec MX-11 o objemu 10,8 l nebo MX-13 o objemu 12,9 l. Tyto motory jsou k dispozici s výkony 271 až 375 kW.

Domíchávací nástavba pro beton Liebherr HTM 604 má geometrický objem bubnu 11 m3, užitečný objem bubnu 6 m3 a vodní objem bubnu 6,8 m3. Tatra Phoenix s touto nástavbou má celkovou délku 8264 mm, šířku 2550 mm a výšku 3652 mm.

Tatra 138: Podívejte se, co všechno zvládl legendární dříč i dobrodruh

Společnost Tatra Trucks a.s. uvádí, že doposud nejvíce zástupců modelové řady Phoenix zamířilo do služeb stavebních organizací, v jejichž službách je využívána čtvrtina vyrobených vozidel. Druhá nejpočetnější skupina uživatelů se rekrutuje z oblasti lesnictví, následují zemědělské společnosti a dopravní organizace. Desítky zástupců řady Phoenix byly dodány i těžařům nebo například technickým a komunálním službám. Zapomenout nelze ani na využití jako nosiče jeřábů, kdy si velkou pozornost získal osmikolový exemplář se všemi řiditelnými koly, který byl připraven pro švýcarského zákazníka.

Foto: Tatra Trucks a.s., ČKD Mobilní Jeřáby a.s., Auto.cz

Spolupracujeme s TipCars.com
Future Port Prague i letos přivítá hvězdné řečníky a top inovace Future Port Prague i letos přivítá hvězdné řečníky a top inovace

Praha se v září znovu stane evropským epicentrem…

Zahraniční média si všímají Zemanova mlčení k 50. výročí začátku invaze Zahraniční média si všímají Zemanova mlčení k 50. výročí začátku invaze

Zahraniční média si dnes povšimla mlčení prezidenta…

 
Zdroj: Tatra Trucks a.s.

Štítky Tatra Profi Video Nákladní

 Doporučujeme
Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí? Pokuta za rychlost v Chorvatsku, Rakousku či Itálii. Jaký trest vám hrozí v zahraničí?

Vysoké tresty za rychlost jako již tradičně hrozí v…

Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte Že jsou moderní auta blbuvzdorná? Těmito věcmi si auto ničíte, aniž o tom víte

Automobil je dnes čistě spotřební záležitostí. V…

 

AutoRevue
Mercedes V Maybach Edition položí svým luxusem na lopatky i třídu S Mercedes V Maybach Edition položí svým luxusem na lopatky i třídu S

Francouzi nabízí v Paříži prohlídky města či „prostý“…

Srpen 1968: Tanky T-54/T-55 srazily ČSSR na kolena. Toto je jejich příběh Srpen 1968: Tanky T-54/T-55 srazily ČSSR na kolena. Toto je jejich příběh

Jde o nejdéle používaný tank na světě, pořád drží rekord…

 

 
Škoda už vyrobila milion SUV. Který model vede v počtu kusů?

Škoda už vyrobila milion SUV. Který model vede v počtu kusů?

Včera

Mladoboleslavská automobilka dnes nabízí tři SUV, v Evropě známý Karoq a Kodiaq doplňuje v Číně Kamiq. A chystají se další takové vozy.
Blesk.cz

Tragédie v Turecku: Češi bourali cestou na výlet, otec (†41) zemřel

Tragédie v Turecku: Češi bourali cestou na výlet,…

Tragicky skončila pohádková dovolená v Turecku pro skupinu českých turistů. Ti havarovali cestou na výlet. Jeden…

Vondráčková o vztahu Plekance se Šafářovou: Byla jsem slepá!

Vondráčková o vztahu Plekance se Šafářovou: Byla jsem slepá!

Konec manželství Lucie Vondráčkové (38) a Tomáše Plekance (35) nabírá na obrátkách. Hokejista dnes přiznal, že…

 

iSport.cz

Peltovi zablokovali dvě nemovitosti. Vůbec o ničem nevím, tvrdí

Peltovi zablokovali dvě nemovitosti. Vůbec o ničem…

Jeho Jablonec o víkendu překvapivě sestřelil Slavii, na podzim si dokonce zahraje prestižní Evropskou ligu.…

Posila Sparty Mebrahtu: objevil ho Jarolím, Uhrin odmítá zvěsti o povaze

Posila Sparty Mebrahtu: objevil ho Jarolím, Uhrin…

Jeho přesun do Sparty všechny překvapil. Od druhého týmu FORTUNA:LIGY byl příchod Golgola Mebrahtua na Letnou…

 

Reflex.cz

Máte rádi fotbal a cestujete do Barcelony? Nenechte si ujít návštěvu muzea slavného klubu

Máte rádi fotbal a cestujete do Barcelony? Nenechte…

Rok 1899 je zapsán v historii Barcelony výrazným písmem. Tehdy vznikl slavný FC Barcelona, který je dodneška…

Je dobře, že Miloš Zeman mlčí. Jeho Babiš je výmluvný dostatečně

Je dobře, že Miloš Zeman mlčí. Jeho Babiš je…

V oknech visí červené trenky, mluvčí prezidenta Ovčáček je terčem všeobecného posměchu na sociálních sítích.…