Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Rallye Dakar 2022: Průběžné výsledky

Ondřej Mára
Diskuze (0)

V sobotu 3. ledna odstartoval již 44. ročník Rallye Dakar, která se již potřetí odehraje na území Saudské Arábie. Pojďme se společně podívat na výsledky českých posádek v jednotlivých etapách i celkové pořadí.

Účastníky letošní Rallye Dakar čeká celkem 8.375 kilometrů, ze kterých je 4.285 vypsáno do rychlostních zkoušek. Soutěž odstartovala v Džidddě na pobřeží Rudého moře, ještě v první polovině se pojedou dvě etapy se startem i cílem v Rijádu a vůbec nejnáročnější by měla být etapa předposlední, kde nás podle ředitele závodu Davida Castera čeká plno dun.

Soutěž, do které se letos přihlásilo 578 startujících se 430 stroji, skončí v pátek 14. ledna v Džiddě. České barvy pak reprezentuje celkem 37 startujících na 22 strojích v šesti kategoriích. A jak se jim daří?

10. etapa

Zatímco devátá etapa přinesla českým barvám první bednu, desátá etapa přinesla spíše potíže. Porucha servořízení vyřadila kamion Aleše Lopraise, zatímco Martin Prokop nabral kvůli problémům s převodovkou svého automobilu ztrátu více než čtyři hodiny. Zdeněk Tůma navíc musel vyskakovat ze své převracející se čtyřkolky, přesto zvládl dojet pátý a celkově je čtvrtý. Martin Macík obsadil se svým kamionem šesté místo a motocyklisté Martin Michek a Milan Engel brali desáté, respektive dvaatřicáté místo. V kategorii jezdců bez asistence se však Engel stále drží na druhém místě.

9. etapa

Celkem 490 kilometrů dlouhá devátá etapa přinesla české výpravě první pódiové umístění na letošní Rally Dakar 2022. Martin Macík s kamionem Iveco dojel na třetím místě, během závodu však měl naději i na vítězství. V celkovém pořadí ale Macík zůstává devátý. Aleš Loprais dojel šestý a celkově drží čtvrtou pozici. Martin Prokop stále řeší slabý motor, kvůli kterému dojel dvaadvacátý a celkově drží osmou příčku. Motocyklista Martin Michek si v aktuální klasifikaci polepšil o dvě místa, jeho kolegu Milana Engela ale zlobila zadní brzda a navíc udělal pár navigačních chyb, před třetím jezdcem v kategorii bez asistence si ale drží náskok 21 minut. Zdeněk Tůma sice musel rozebírat čtyřkolku, dojel ale na sedmém místě a celkově je i nadále pátý.

8. etapa

V pískem překypující osmé etapě Rally Dakar 2022, vedoucí do jižní části Saúdské Arábie, se českým týmům opět celkem dařilo. Martin Prokop obsadil šestnácté místo a celkově si polepšil na osmou pozici. Motocyklisté Martin Michek i Mlan Engel si polepšili o dvě pozice a čtyřkolkář Aleš Tůma obsadil v etapě osmé místo, což ho celkově posunulo na průběžně pátou pozici. Aleš Loprais, který 10. ledna slavil narozeniny, dokončil etapu již po čtvrté na šestém místě a průběžně zůstává čtvrtý za sestavou Kamazů.

7. etapa

Po dni odpočinku Rallye Dakar 2022 pokračovalo sedmou etapou, která podle účastníků byla náročná navigátorsky. V ní se opět dařilo Martinu Prokopovi, který si v průběžném pořadí polepšil o jednu příčku. Slušný výsledek zajeli i Aleš Loprais a Martin macík, kteří se rovněž posunuli v celkovém pořadí. Loprais tak byl průběžně už čtvrtý, za nejlepšími Kamazy.

6. etapa

Šestá etapa smolně začala pro Martina Michka, už při přejezdu na start etapy totiž nešťastně havaroval, a tak hned v úvodu nabral ztrátu. Naštěstí však následně těžil z toho, že pro motorkáře byla kvůli špatnému terénu etapa zkrácena. Smůlu měl i Martin Šoltys, který musel do nemocnice, po jednom ze skoků ho začala bolet záda, důsledkem čehož následně nemohl v Dakaru 2022 pokračovat. 

5. etapa

V úspěšném tažení soutěží pokračoval v páté etapě Martin Michek, který bojuje i s nejlepšími továrními jezdci a byl po etapě v průběžném pořadí na 19. příčce. A to v etapě musel řešit situaci, kdy mu bouchnul záchranný airbag. O vítězství v etapě pak chvíli bojoval Aleš Loprais, který se jednu chvíli držel druhý, nakonec z toho ale bylo pořád skvělé šesté místo v etapě. Naopak dalším problémům se nevyhnul Martin Macík. 

4. etapa

Etapa s letos nejdelším měřeným úsekem bohužel smolně dopadla pro Davida Pabišku. Po pádu byl musel být převezen do nemocnice, a tak letošní ročník nedokončí, což se mu stalo poprvé v kariéře. Smůlu si vybrali i závodníci v kategorii kamionů. Martina Macíka zdržely problémy s brzdami, Ignacia Casaleho z týmu Buggyra zase požár jeho speciálu.

3. etapa

Třetí etapu ovlivnilo počasí, kvůli dešťům musela být zkrácena o 100 km. Martin prokop si opět stěžoval na příliš rychlý charakter úseku, na němž ztrácí kvůli nižšímu výkonu svého speciálu. Martin Michek pak v průběžném pořadí překonal mezi motorkáři Jana Brabce.

2. etapa

Druhá etapa měla být podle původních plánů maratónská, posádky se na ní měly obejít bez pomoci svých týmů, kvůli zaplavenému bivaku ale na to bohužel nedošlo. Martin Prokop bohužel lehce ztratil, naopak v nejlepší pětce se udržel Aleš Loprais.

1. etapa

Čeští jezdci vstoupili do první etapy letošního ročníku Rallye Dakar velmi úspěšně. Martin prokop sice začal etapu z konce druhé dvacítky, nakonec se však dokázal propracovat až na třetí místo v kategorii automobilů – a to navzdory motoru s nižší maximální rychlostí, než má konkurence. Karel Loprais pak v kategorii kamion odstartoval z jedenácté pozice, navzdory problémům s navigací se ale dostal na třetí pozici. Mezi motorkami se nejlépe umístil osmnáctý Brabec, na čtyřkolkách skončil nejlépe jedenáctý Tůma a v lehkých prototypech si vede nejlépe dvanáctá posádka Macháček, Vyoral.

Rallye Dakar 2022: Průběžné pořadí po 10. etapě

Motocykly: 1. Van Beveren (Fr./Yamaha) 33:27:06; 2. Sunderland (Brit./Gas Gas) +5:59; 3. Quintanilla (Chile/Honda) +6:15; … 18. Michek (ČR/KTM) +1:58:40; 23. Brabec (ČR/KTM) +2:16:50; 34. Engel (ČR/KTM) +4:11:29.

Čtyřkolky: 1. Giroud (Fr./Yamaha) 42:21:01; 2. Wisniewski (Pol./Yamaha) +2:36:46; 3. Moreno (Arg./Yamaha) +243:31; 4. Tůma (ČR/Yamaha) +7:33:56.

Automobily: 1. Al-Attiyah, Baumel (Katar, Fr./Toyota Hilux) 33:13:37; 2. Loeb, Lurquin (Fr./Prodrive Hunter) +32:40; 3. Al Radži, Orr (S. Arábie, Brit./Toyota Hilux Overdrive) +55:48; … 24. Zapletal, Sýkora (ČR, SR/Ford) +5:56:37; 26. Prokop, Chytka (ČR/Ford Raptor) +6:35:22.

Lehké prototypy: 1. Lopez Contardo, Latrach Vinagre (Chile/Can-AM XR5) 39:43:03; 2. Eriksson, Rosegaar (Švéd., Niz./Can-Am Maverick X3) +55:56; 3. Alvarez, Panseri (Šp., Fr./Can-Am Maverick X3) +2:56:28; … 7. Macháček, Vyoral (ČR/Buggyra Can-Am) +6:18:26.

SSV: 1. Jones, Gugelmin (USA, Braz./Can Am Mavericks) 40:55:24; 2. Farres Guell, Ortega Gil (Šp../Can- Am Maverick XR5) +11:54; 3. Michal Goczal, Gospodarczyk (Pol./Can-Am Maverick XR5) +15:38.

Kamiony: 1. Sotnikov (Rus./Kamaz) 35:58:08; 2. Nikolajev (Rus./Kamaz) +10:18; 3. Šibalov (Rus./Kamaz) +44:27; … 8. Macík (ČR/Iveco) +4:33:37; 23. Loprais (ČR/Praga) ++34:18:42; 25. Tomeček (ČR/Tatra) +47:03:42; 29. Casale (Chile/Tatra Buggyra) +74:05:51; 33. Vrátný (ČR/Ford) +127:45:41.

Výsledky jsou neoficiální.

Ondřej Mára
Diskuze (0)

Doporučujeme

Dakar 2022

Dakar Classic  Trasa  Češi  Historie rallye  Průběžné výsledky  Macík  Martin Prokop 

44. ročník Rallye Dakar se koná od 2. ledna do 14. ledna 2022. Závod se potřetí za sebou pojede výhradně v Saúdské Arábii, opět se na něj chystají i české posádky.