Jaké.auto Informace o autech podle značky a modelu

Jaké novinky nás čekají v letech 2023 a 2024? Seznam je pestrý

Ondřej Mára
Diskuze (27)

V příštích letech nás čeká premiéra mnoha zajímavých novinek napříč segmenty. Na co se můžeme těšit?

Práce automobilových návrhářů a vývojářů je poměrně obtížná a především zdlouhavá. Jakmile uvedou na trhu nový model, okamžitě začínají pracovat na nástupci. Není tedy divu, že se v automobilkách plánuje na několik let dopředu, díky čemuž však máme alespoň trochu představu o tom, co nás v následujících letech čeká.

Nikoho jistě nepřekvapí, že největší pozornost bývá v posledních letech věnována především elektrifikaci nabídky, což znamená rozšiřování nabídky elektromobilů, plug-in hybridů, atd. Po stránce designu pak stále táhnou především SUV a crossovery, přesto se najdou i výjimky. A mnohdy velmi zajímavé.

Video: Co zajímavého nás tedy čeká v roce 2023?

Video se připravuje ...

Hned na úvod se sluš zmínit především očekávanou premiéru nové generace Škody Superb, která je vyvíjena po boku nové generace VW Passat, jejíž představení se rovněž očekává v příštím roce. Škoda by navíc mohla nabídnout modernizovaný Kamiq a hovoří se také o premiéře nového Kodiaqu. Volkswagen by mohl nový Passat doplnit o produkční verzi elektrického konceptu ID. Aero.

Video se připravuje ...
Pokud zůstaneme u německého koncernu, můžeme zmínit také očekávanou premiéru Audi Q5, která by si měla podržet stávající nabídku spalovacích a částečně elektrifikovaných pohonných jednotek. Čistě elektrickou alternativou Q5 by měl být model Q6 e-tron.Očekává se však i rozšíření nabídky o čistě elektrickou Audi A6 e-tron a představit by se mohla i nová generace modelu A4.

Z německých prémiových značek stojí za zmínku ještě Mercedes-Benz a BMW. Třícípá hvězda by se měla objevit na kapotě nové třídy CLE, zatímco třída E se dočká nové generace. V Mnichově se očekává představení nové generace pětkové řady, zřejmě včetně elektrické verze i5, a modernizace jedničkové řady.

Hyundai zřejmě již v příštím roce představí novou generaci modelu Kona, zatímco Peugeot by měl odhalit novou generaci populárního SUV 3008. Segment nových SUV by se navíc mohl rozrůst také o dva nové zástupce Hondy: CR-V a ZR-V, zatímco Citroën by mohl představit novou generaci C3 Aircross. Renault Captur a Clio se pak nejspíš v příštím roce dočkají modernizace.

Z čistě elektrických očekávaných novinek stojí za zmínku modely Kia EV4 a EV9, tedy elektrický crossover a zřejmě i největší čistě elektrické SUV v nabídce korejské automobilky. Od Fiatu se očekává představení elektrického nástupce modelu Panda, který by mohl být inspirován konceptem Centoventi z roku 2019. Se svým čistě elektrickým SUV by se však mohla pochlubit i Honda.

Třešničkou na dortu příštího roku by pak mohly být sportovní modely jako druhá generace Tesly Roadster (ovšem známe Teslu a její dodržování termínů) nebo nástupce Lamborghini Aventador. Nový sporťák s motorem uprostřed by navíc měla představit i Alfa Romeo, která se chystá omladit i starší modely Stelvio a Giulia.

Výhledy na rok 2024 jsou sice stále trochu vzdálené, přesto už víme o pár novinkách, kterých bychom se měli dočkat. Jednou z nejdůležitějších pro náš trh by měla být modernizace bestselleru Škoda Octavia společně s představením nového elektrického kompaktního SUV. Mimořádně očekávaná však bude i nová generace dostupného SUV Dacia Duster.

Obecně lze říct, že hlavní pozornost bude věnována vozům segmentu SUV. Značka Cupra by měla představit modely Tavascan a Terramar, Volkswagen nabídne novou generaci modelu Tiguan, Peugeot pracuje na nové generaci modelu 5008 a novým malým SUV by se mohla pochlubit i Alfa Romeo – o novince se zatím mluví jako o modelu Brennero. Některé spekulace navíc naznačují, že bychom se mohli dočkat i nového SUV značky Opel, které v nabídce nahradí sedan Insignie.

Prostor dostanou také elektrické modely. Automobilky Hyundai může v roce 2024 představit model Ioniq 7, tedy velké rodinné SUV, zatímco automobilka Mercedes-Benz by mohla představit třídu EQG, tedy čistě elektrickou verzi známého luxusního offroadu třídy G. Značka Porsche by pak konečně měla představit nový Macan EV, jehož premiéra byla původně očekávána v průběhu roku 2023. Nakonec ale došlo k posunutí termínu.

Na premiéru BMW řady 5, eventuálně elektrické verze i5, by v roce 2024 mohla navázat premiéra nové generace modelu M5, která by mohla být osazena plug-in hybridní motorizací V8. Lamborghini by nám navíc mohlo naservírovat nástupce modelu Hurracán, takže se dočkáme i pár zajímavých sportovních kousků.

Od Citroënu se v roce 2024 očekává nová generace modelu C3, nový elektrický model 4 E-Tense zřejmě nabídne i DS a Renault by konečně mohl představit znovuvzkříšený model 5, tentokrát již v čistě elektrickém podání, na který by v budoucnu mohla navázat značka Alpine s nadupaným speciálem. Rozhodně se tedy máme na co těšit!

Ondřej Mára
Diskuze (27)

Doporučujeme

Avatar - Barrichello
27. 10. 2022 10:25
Re: Tu poslední...
Prej pokrok :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
Avatar - Barrichello
26. 10. 2022 09:46
Re: Tu poslední...
Jste všichni nahlášeni za urážky a zesměšnování a tahání politiky do diskuzí
26. 10. 2022 09:43
Re: Nedej bože,
A proč by měla? Jsou snad projektována jako pojízdné parfumerie? Úplně stačí, že nesmrdí. Méně elektroidní demagogie, prosím! :-)
26. 10. 2022 06:30
Re: Nedej bože,
Co to je za nesmyslnou argumentaci? EV tvoří dnes kolik procent (nebo snad promile?) z vozového parku? Znovu se ptám, kdo a jak zajistí možnost nabíjení pro každého v hustě obydlených aglomeracích a na sídlištích?

Argumentace výstavby smradlavých benzínek je úplně hloupá. ČS je dost. Idealistická představa, jak majitelé firem nechají dobíjet soukromá auta svých zaměstnanců a budou jim budovat stanice je naprosto mimozní.

Občas se podívej přes práh svojí rohožky, je to nejen zdravé, ale získáš přehled o realitě.
25. 10. 2022 15:24
Re: Nedej bože,
A čo produkujú? Fialkový parfém?